1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Anason Tohumu ve Anason Çayı


0

Anason Tohumu ve Anason Çayı

Sakinleştirici özelliğiyle bilinen anason maydanozgiller familyasından bir bitkidir. 60 cm boyunda bir bitkidir. Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinde yetiştirilir. Yaprakları ve meyvesi uzun yıllardır bitkisel tedavilerde ağrıkesici olarak kullanılmıştır. Keskin ve acı bir tada sahiptir. Çoğunlukla çay olarak tüketilir. İçerinde çok miktarda antioksidan bulundurmasının yanında magnezyum, kalsiyum, çinko, sodyum, demir minarelleri ve a,b,c vitaminlerini de barındırmaktadır. Protein ve lif açısından da oldukça zengindir. Çay olarak tüketilmesinin yanında tatlı ve yiyecekler de kullanılır. Çok güçlü bir yatıştırıcıdır. Bundan dolayı ruhsal hastalıklarda çay olarak tüketilmesi önerilir. Çok sık tüketilmemesi gereken bir tohumdur. Aşırı uykuya sebep olabilir. En çok yaygın bilinen faydası solunumu temizleyerek enfeksiyon kapılmasını engellemesidir.

 

ANASON ÇAYI YAPIMI

Anason çayı, bitkinin  kurutulmuş haliyle, taze yaprağından ve direk olarak tohumundan yapılabilir. 1 bardak çay için  1 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı yeterli olacaktır. İstediğiniz kadar çayın çıkması için ölçüsünü ayarlayabilirsiniz. Kaynamış suyun içerisine anason bitkisini ekleyip, 7-10 dk kadar demlenmesini bekleyin. Çayın tadının iyi çıkması için iyi demlenmesi gerekmektedir. Çayı yatmadan önce içmeniz tavsiye edilir çünkü uyku yapıcı etkisi vardır.

ANASON ÇAYININ YARARLARI

Vücutta deforme olan sinir hücrelerini yatıştırıp beyine sakinlik sinyalleri verir. Bu özelliği  ile stres ve depresyon hastalıklarının riskini azaltır. Uyku problemi olanlar için yararlıdır.

Baş ağrılarının tedavisinde kullanılır.

İçindeki protein sayesinden anne sütünü artırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında tüketilmesi önerilir. Rahat nefes alımını destekler.

Anason çayının, kuru öksürüğe ve boğaz iltihabına iyi geldiği bilinmektedir.

Vücutta bulunan kanın seviyesini kontrol eder. Damar tıkanıklığı önler. Tansiyon gibi rahatsızlıklara yakalanma oranını düşürür.

İçerisinden bulunan lif sayesine uzun süre tokluk sağlar. Hızlı yağ yakmada etkilidir.

Yağlı, acılı ve karbonhidratlı yiyeceklerin sebep olduğu mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir.Mide asidini dengeler. Reflü gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır. Bağırsaklarda biriken bakterilerin idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar.

Adet ağrılarını azaltır ve adetinizi düzene sokar. Menopoz dönemi yaşanan hormonal bozukluklar ile oluşan semptomları engeller.

 

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap