1. Ana Sayfa
  2. Güzellik

Vücudunuz İçin Günlük Bakım Rutininde Çok Dikkat Edilmesi Gereken 4 Adım


0

Cilt bakımı doğru bir şekilde yapılmadığında cilt matlaşarak sağlıklı görüntüsünü kaybedecektir. Vücut temizliğinde ilk adım, beden temizliği ile başlar. Temiz bir banyo yapmak, vücudu sakinleştirir ve dinlendirir. İyi bir banyo, ciltteki kan akışını hızlandırır ve nefes almasını sağlar Peki, matlaşan cildi eski parlaklığına kavuşturmak için ne yapılması gerekir? Gelin birlikte buna bakalım..

Cilt kış aylarında daha fazla neme ihtiyaç duyar. Soğuk havaların yanı sıra yeteri kadar su içmemek de ciltte kurumaya, kepeklenmeye ve parlaklığını kaybetmesine neden olur. Matlaşan cildi eski parlaklığına kavuşturmak için dikkat etmeniz gereken bazı adımlar vardır. Banyo kalitenizi artırmak için; banyo suyuna doğal yağlar ekleyebilirsiniz. Bu yağlar arasında; kakao yağı, lavanta yağı, gül yağı ve jojoba yağı ön plana çıkar. Bu doğal yağlar, vücudunuzun nemini korumasına olanak sağlayacaktır. Bu arada önemli bir ayrıntıya dikkat etmeniz gerekiyor. Cilt tipinize uygun banyo yağı seçmeniz sizin için faydalı olacaktır.

VÜCUDUNUZU FIRÇALAYIN

Cildi yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirmek için kan dolaşımını hızlandırmak gerekir. Bunun içinde her gün düzenli olarak vücudu fırçalamak önemlidir. Fırçalama işlemi temiz kanın yüzeye çıkmasını, toksinlerin atılmasını ve vücudun doğal yağ üretiminin hızlanmasına yardımcı olur. Sabahları, doğal liflerden yapılmış bir fırça ile kuru cildiniz fırçalayabilirsiniz. Ancak göğüs ve boyun bölgesi çok hassas olduğu için fırçalamayın.

KESE YAPIN


Kese, vücuttaki ölü deriyi atarak kan dolaşımını hızlandırır. Bu işlem için vücudunuz ve keseyi sıcak su ile ıslatıp, topuklarınıza, dizlerinize ve dirseklerinize önem vererek vücudunuza masaj yapın.

SOĞUK DUŞ ALIN

Dayanabildiğiniz bir soğukluktaki suda duş alın. Soğuk su kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Duş esnasında şu sırayı takip etmeniz gerekir; ilk önce ılık, sonra soğuk, tekrar ılık ve daha sonra yine soğuk su.

VÜCUDUNUZU NEMLENDİRİN


Ciltteki ölü deriyi arındırdıktan sonra cilt bakımın en önemli adımı olan nemlendiriciyi ihmal etmeyin. Vücudu fırçalamak ve keselemek deri yüzeyindeki doğal yağları attığı için kaybedilen nemin geri kazandırılması gerekir. Banyo sonrası bu işlemle uğraşmak istemiyorsanız, duş esnasında vücut kremini ıslak vücudunuza uygulayarak kremi akıtarak durulayabilirsiniz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap