1. Ana Sayfa
  2. Saç Bakımı

Sağlıklı Saçlara İyi Gelen 10 Besin


0

Sağlıklı Saçlara İyi Gelen 10 Besin

Yetersiz ve dengesiz beslenme, hormonal dengesizlik gibi faktörler saçın incelmesine, güçsüzleşmesine ve hatta saç dökülmesine neden olur. Aynı zamanda sabun, şampuan, saç maskesi vb. kimyasal saç şekillendirme ürünlerinin kullanılması gözenekleri tıkayarak ölü, donuk, yağlı ve cansız saçlarla neden olabilir.

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek daha güçlü, daha çabuk uzayan, daha parlak ve nemli saçlara sahip olabilirsiniz. İşte saçlarınız için en iyi 10 besin.

Parlak saçlar için: Somon

Somon, sardalya ve uskumru gibi yağlı balıklar sağlıklı omega 3 yağ asitleriyle doludur. Vücudunuz bu sağlıklı yağları üretemez, bu yüzden onları yiyecek veya takviye olarak almak zorundasınız. Sizi hastalıklardan korumakla beraber saçlarınızın daha hızlı uzamasını, parlak ve dolgun olmalarını sağlarlar.

Daha hızlı uzaması için: Yoğurt

Yoğurta bulunan B5 vitamini kafa derinize kan akışını düzenleme ile beraber saç büyümesini hızlandırabilir. B5 vitamini (pantotenik asit olarak da bilinir) ayrıca saç dökülmesini de engelleyebilmektedir. B5 vitaminini çoğu saç ve cilt bakımı ürün etiketlerinde görebilirsiniz.

Güçlü saçlar için: Ispanak

Pek çok koyu yeşil yapraklı sebzede olduğu gibi ıspanak da şaşırtıcı besinlerle doludur. Yüksek seviyede A vitamini, demir, beta karoten, folat ve C vitamini içerirler. Bu bileşenler sağlıklı bir saç derisi ve saç için birlikte çalışır. Saçınızı nemli tutarlar, kırılganlığı önler ve saçı güçlendirirler.

Saç dökülmesini önlemek için: Demir

Düşük demir seviyeleri saç dökülmesine neden olabilir. Bu önemli besin maddesini güçlendirilmiş tahıllarda, soya fasulyesinde ve mercimekte bulabilirsiniz. Sığır eti, özellikle de karaciğer gibi besinlerde de oldukça fazladır. Kabuklu deniz hayvanları ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde de çok miktarda bulunur.

Kalın saçlar için: Kümes hayvanları

Yeterince protein alamadığınızda, saç uzaması durma noktasına gelir ve hatta saç dökülmesine neden olabilir. Sığır eti gibi protein kaynaklarından ziyade daha az doymuş yağ içeren tavuk veya hindi gibi yağsız seçeneklere de yönelebilirsiniz.

Donuk saçlarla mücadele için: Beta karoten

Parlaklığını yitirmiş kuru saçlara mı sahipsiniz? Beta karotenler, kuru ve donuk saçlara karşı korumaya yardımcı olurlar. Ayrıca saç derinizdeki bezleri, saçları kurumasını engelleyen sebum denilen yağlı bir sıvı üretmesi için teşvik ederler. Beta karotenleri havuç, kabak, kavun ve mango gibi turuncu sebzelerde bulabilirsiniz.

Dolaşım için: Tarçın

Tarçını yulaf ezmesi, kızarmış ekmek ve kahvenize serpin. Kan akışının sağlıklı olmasına yardımcı olur. Dolayısıyla saç foliküllerine oksijen ve besin gelmesi daha dengeli olur.

Büyüme için: Yumurta

Yumurta, iyi bir protein kaynağıdır. Saçların uzamasına yardımcı olan biotin adlı B vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminin yeterince tüketilmemesi saç dökülmesine neden olabilir. Biotin ayrıca kırılgan tırnakların güçlendirilmesine de yardımcı olur.

Dolgunluk için: İstiridye

İstiridyeler, çinko açısından zengindirler. Diyetinizde bu mineralin yeterli olmadığı durumlarda, kirpiklerinizde bile dökülmeler görülebilir. Saç oluşturan hücrelerin çalışmalarına en çok yardımcı olan bileşem çinkodur. Bu minerali sığır eti, yengeç, ıstakoz ve tahıllarda da bulabilirsiniz.

Yağ dengesi için: E vitamini

E vitamini, cildin yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturmak için önemlidir. Kuru, tahriş olmuş cilt, E vitamini eksikliği belirtisi olabilir. E vitamini içeren yağlar, saç derisini nemlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca aşırı yağ üretimini önlemeye de yardımcı olurlar. Fındık, koyu yeşil yapraklılar, zeytinyağı ve ayçiçek yağı E vitamini açısından en zengin kaynaklardan bazılarıdır.

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap