1. Anasayfa
 2. Saç Bakımı

Saç Dökülmesine Yol Açan 6 Hata


0

Saç Dökülmesine Yol Açan 6 Hata

Fit görünmek adına yapılan şok diyetler ya da benzer sağlıksız kilo vermeler, sizlere şok etkisi yaratacağı için saçlarınıza zarar verebilir. Bu nedenle kadınlarda da erkeklerde de ciddi şekilde saç dökülmeleri meydana gelmektedir. Bunlarla ilgili araştırmalar konusunda bir takım bilgiler vermek istiyoruz.

Sık sık saçları toplamak

Atkuyruğu ya da topuz saçları kadınlar genelde yapıyorlar. Bu nedenle yüz güzelliği de ortaya çıkmış oluyor. Ancak saçları sık sık topladığınızda saç dökülmesi meydana gelir. Saç çizgisi geri çekilirken saç diplerinde gerilme olur, bu da saçlarda bir şekilde dökülmeyi meydana getiriyor.

Bilmeden diyet uygulamaları

Zayıflamak istediniz diye yapacağınız çeşitli sağlıksız beslenmeler nedeniyle istediğiniz şekilde saçlarla performansı yakalayamayabilirsiniz. Bu nedenle protein alımına dikkat etmeniz de önemlidir. Şok diyetlere girmemeli ve şok kilolar vermemelisiniz. Bu nedenle saçlarınızı da korumuş olacaksınız.

Her gün saç yıkamak doğru mu?

Elbette ki yanlıştır. Temizlik önemli olsa da saçlarınızı her gün yıkama konusunda kırılıp saç dökülmesine neden olduğu bir gerçektir. Her gün saçların derisini tahriş ettiğiniz için saçlarda belli yağ oranları bırakmadığınız için aşırı yıkamalar sonucunda dökülmeler meydana gelir. Bu nedenle haftada 2 gün yıkamanız yeterlidir.

Saç bakım ürünleri doğru kullanmıyoruz.

Saçlarda nem oranı orta seviyede olmalıdır. Hem bahar hem de yaz aylarında saçların deniz ve havuz suyu nedeniyle yıpranması bir gerçektir. Bu sebeple saçlarınıza belli başlı uygulamalar yaparsanız, sizler için çok daha uygun seçimler olacaktır.

Fön çektirmeyin!

Saçlarınızın her gün ya da sık sık fön çekilmesi durumunda saçlarda bakım olmayacağı için hem yıpranmaya sebebiyet verirsiniz hem de yüksek ısı nedeniyle maruz kalan saçlarda kırılmalar, dökülmeler de meydana gelir.

Rastgele ilaçlara dikkat!

Saçlarınızın sağlığı adına her elinize gelen ilaçları ya da ufak bir rahatsızlığınızda hemen ilaçlara sarılmayı bırakın. Saçlarınıza zarar veren bu durumlardan kendinizi arındırırsanız, daha başarılı olacağınızı bilmenizi isteriz.

 

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir