1. Anasayfa
 2. Makyaj

Yüz Şeklinize Göre Nasıl Makyaj Yapılmalıdır?


0

Yüz şeklinizi iyi ve doğru bir şekilde analiz etmek size bazı konularda yardımcı olucaktır. Özellikle makyaj yaptığınızda yüz şeklinizi göz önünde bulundurursunuz, kusurlarınızı kapatıp güzel yanlarınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz makyaj önerileri bu konuda sizlere yardımcı olucaktır.😊

Oval Yüz Şekli İçin Makyaj ;

Eğer oval bir yüze sahipseniz, yanaklarınız daha düzdür ve alın tarafınız ile çeneniz birbirini hep dengeler. Bu nedenle,  öteki yüz şekillerine nazaran bir tık daha avantajlı olan bu oval yüzlüler gölgelendirme işlemine çok az daha ihtiyaç duyacaklardır. Allığı elmacık kemiğinden kulağa doğru yatay bir şekilde sürerek yüzünüzde dahada derin bir anlam bırakabilceksiniz. Yüzünüzü köşeli değil de, yuvarlak gösterecek makyaj yapmak sizin için daha doğru bir tercih olacaktır her zaman. Göz makyajınız ve ruj seçiminde yüzünüzdeki dengeyi bozmayacak şekilde hareket etmelisiniz. Koyu tonlarda bir göz makyajını koyu bir ruj ile bir araya getirebilirsiniz. Eğer göz makyajınızda hafif tonlar tercih etmişseniz de, dudaklarınızda sade bir parlatıcı kullanarak bu dengeyi sağlayabilmelisiniz.

Köşeli Yüz Şekli İçin Makyaj ;

Sert görünüme sahip hatları olan bu yüzler, köşeli çeneleri ve hafif çıkık alınlarıyla daha ön plana çıkacaklardır. Köşeli bir yüzünüz var ise, fondöteni sürerken yüzün orta kısmına doğru yoğun, dışa doğru daha hafif bir şekilde uygulayabilirsiniz. Sert görünümlü yüz hatlarınıza yumuşak bir görünüm kazandırmak için koyu renkli bir fondötenin üzerine “belirginliği daha fazla olmasını istediğiniz yerleri aydınlatacak” açık renk bir fondöten kullanılabilir. Allığı, elmacık kemiklerinizden şakaklarınıza doğru uygulayarak yüz hatlarınıza yumuşak bir görünüm kazandırabilirsiniz. Aydınlatıcıyı daha çok göz altlarınızda ve çenenizde kullanmaya özen gösterin. Şakaklarınızı ve çene kemiklerinizi gizlemek için bu bölgelere bronzlaştırıcı allık kullanabilirsiniz.Canlı renklerde rujlar kullanarak dikkatleri dudaklarınıza çekebilir, çenenizin göze batmamasını sağlayabilirsiniz. Yüzünüzde vurgulamak istediğiniz noktayı iyi belirlemelisiniz. Gözünüzde koyu renk bir ton kullanacaksanız, dudaklarınızda daha doğal renkler tercih edin. Dikkat çekici bir ruj sürüyorsanız da, daha sade bir göz makyajı ile bu durumu dengelemelisiniz.

Yuvarlak Yüz Şekli İçin Makyaj ;

Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz çene ve elmacık kemiklerinizi daha belirgin bir hale getirmeye çalışın. Önceliğiniz ten renginize uygun bir fondöten uygulamak ve  daha sonra gizlemek istediğiniz bölgelerin üzerinden koyu renk bir fondöten ile geçin. Allığı elmacık kemiğinden gözün dış ucuna doğru, yanak çukurunda bir üçgen oluşturacak şekilde sürün. Yuvarlak yüzlerde baskın özellikler olmadığından belirgin olmasını istediğiniz bölgeyi makyajla ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz; fondöten işleminden sonra  göz altları, burun ucu ve ağız kenarlarına aydınlatıcı kullanarak hatlarınızı belirginleştirin. Şakaklarınıza ve çene kenarlarınıza bronzlaştırıcı sürerek yüzünüzün daha uzun gösterebilirsiniz. Gözlerinize ve dudaklarınıza vurgu yaparak yüzünüzün daha oval görünmesini sağlayın. Gözler ve dudaklar arasında mutlaka bir uyum yakalamalısınız. İkisi de benzer tonlarda olmalı.

Üçgen Yüz Şekli İçin Makyaj ;

Üçgen şeklinde bir yüze sahipseniz, yüzünüzde dengeli bir görünüme kavuşmak için elmacık kemiklerinizi ve çenenizi ön plana çıkarmalı ve alnınızda gölgelendirme yapabilirsiniz. Çene bölgeniz dar olup, alın bölgeniz geniş ise, fondöten yardımıyla alın bölgenizi gölgeleyerek dar görünmesini sağlamalısınız. Öne çıkmasını istediğiniz kısımları ise açık renk fondötenle aydınlatabilirsiniz. Allığı, elmacık kemiği üzerinden gözün uç bölümüne doğru yuvarlak şeklinde uygulayın. Eğer alın bölgeniz dar, çene bölgeniz geniş ise alın bölgenizi belirgin hale getirin. Çene bölgesini koyu renk bir fondötenle gölgeleyerek, dar görünmesini sağlayın.Makyaj yaparken fondöteni yüzünüzün her yerine eşit dağıtarak uygulamalısınız. Yanağınıza aydınlatıcı pudra sürerek gözlerinizi öne çıkarabilirsiniz, ancak aydınlatıcıyı çenenize uygulamanız daha önemli. Çenenize uyguladığınız aydınlatıcı bu bölgenin daha geniş göstermesini sağlar. Şakaklarınıza biraz bronzlaştırıcı allık sürerek de alnınızı daha ince gösterebilirsiniz. Elmacık kemiklerinizin güzelliğini ortaya çıkarmak için ise onları şeftali tonunda bir allıkla renklendirebilirsiniz. Gözlerinizde daha açık tonlar kullanmaya özen göstermelisiniz, asıl olarak yüzünüzün orta kısmı dikkat çekmeli.

Uzun Yüz Şekli İçin Makyaj ;

Eğer uzun bir yüz şekline sahipseniz yüzünüzün daha oval ve kısa görünmesini sağlayabilirsiniz. Ten renginize uygun bir sıvı fondöten ve fondöteninizden bir iki ton koyu pudra yardımıyla bu görünümü yakalamak mümkün. Elmacık kemiklerinizi ve çenenizi ön plana çıkarmak için pudra kullanarak, yüzünüzün daha kısa görünmesini sağlayabilirsiniz. Allığı çene kemiklerinizden şakaklarınıza doğru sürmeniz de benzer bir sonuçtur. Özellikle “kedigözü” gibi belirgin bir göz makyajı ile de daha oval bir yüz görünümüne kavuşabilirsiniz. Alın ve çene bölgenizi gölgelendirmek için teninizden 1-2 ton koyu fondöteni, yatay şekilde kullanabilirsiniz.

Kalp Yüz Şekli İçin Makyaj ;

Bu tip yüzler çene kısmına doğru daraldığından yapmanız gereken şey, bu bölgelerin daha geniş görünmesini sağlamaktır. Çenenize daha açık tonlarda bir kapatıcı uygulayarak bunu başarabilirsiniz. Kalp şeklinde yüzlerde elmacık kemikleri  zaten belirgindir, dahada ön plana çıkarmamak için allığınızı yoğun kullanmamaya dikkat edin. Alın bölgenizde, ten renginizden birkaç ton daha koyu bir fondöten kullanarak da dikkatleri yanağınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Bu bilgiler eşliğinde size uygun şeyleri deneyip sonuçları bizlerle paylaşmak isterseniz, yorum kısmına yazabilirsiniz.😊

Emoji İle Tepki Ver
 • 1
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir