Göz Çevresi Tüyler İçin Lazer Zararlı Mıdır?
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik

Göz Çevresi Tüyler İçin Lazer Zararlı Mıdır?

Göz çevresindeki kıllar çoğu insan için bir sorundur. Bunları azaltmak ve yok etmek için uygulanan yöntemlerden biri lazer epilasyon yöntemidir. Bu yöntemin uygulanış şekli, kılların yapısı, kıl kökleri ve kıl rengine göre değişim gösterir. Lazer epilasyon yönteminin özellikle gözlere uygulanması cilt hassasiyetine göre değişmektedir. Bu sebeple göz çevresinde bulunan kılları yok etmek için lazer epilasyon yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur.

Güzellik Merkezlerinde Lazer Epilasyon Yaptırmak

Göz çevresindeki , kirpik, kaş veya göz çevresindeki tüyleri almak için güzellik merkezleri aramadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Lazer epilasyon teknolojisinin hedeflediği alan, cilt yüzeyindeki tüyler değil. Lazer epilasyon, cilt altındaki foliküllerin belirli bir seviyede kademeli olarak yakılmasını içerir. Bu işlem bilinçsiz kişilerle ile yapıldığında kıl köklerinden ziyade hücrelerine yakarak zarar verecek kadar hassastır. Bu sebeple özellikle göz çevresi lazer tedavisi için profesyonel destek almak en doğru yöntemdir. Göz etrafındaki ince kılcal damarlara çarpan bir lazer ışını , bu kılcal damarlarda çatlamalara ve hatta görme kusurlara neden olabilir.

Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Test Yaptırmak

Vücudun epilasyon işleminin uygulandığı bölge ne olursa olsun, öncelikle cilt test edilmelidir. Bu işlem bir test veya diğer bir deyişle tespit işlemidir. Cilt üzerindeki bölgeye lazer ile test atışı yapılır ve 24 saat ile 48 saat arası bir süre beklenilir. Bu süre zarfında cilt yüzeyinde veya fiziksel yapısında herhangi bir reaksiyon olmazsa lazer epilasyon işleminin yapılmasında herhangi bir zarar olmaz.

 

Uygulanacak Lazer Işınının Türünün Önemi

Lazer ışını tipi özellikle yüz bölgesi için özenle seçilmelidir. Yüzün bölgesi hormon gelişiminin bulunduğu özel bir alandır. Bu nedenle lazer epilasyonun türü ve seans sayısı önemlidir. Ayrıca cilt detaylı bir şekilde analiz edilmeli ve kıl içeriğine uygun lazer tekniği belirlenmelidir.

Lazer Epilasyondan Sonra Olabilecek Reaksiyonlar

Yüz ve göz çevresindeki tüylerin alınması için lazer epilasyonda belirtilen sorunlara dikkat edildiğinde lazer epilasyon zararsızdır. Lazer epilasyon yöntemi, kıl köklerinin ve kılların sertliğinin uygun olan seans aralığında yok edilmesi işlemidir. Bu uygulamadan sonra bir gün gibi kısa bir süre lazer uygulanan bölgede hafif bir yanma ve kızarıklık görülmesi normaldir . Bu işlem sonrasında lazerle kılları yok edilen bölgede uzun süre kıl çıkmayacaktır. Ancak sertlik ve düşük seans sayısı ile doğru orantılı olarak ince, renksiz tüyler bir süre sonra tekrar çıkabilir. Bu nedenle lazer göz çevresi epilasyonunda seans sayısı önemlidir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında