1. Anasayfa
 2. Güzellik

Erken Yaşlanmayı Önlemenin 10 Yolu


0

Erken Yaşlanmayı Önlemenin 10 Yolu

Doğal yaşlanma sürecimizi değiştiremeyiz ve zamanla hepimizin yüzünde gözle görülür çizgiler oluşmaya başlar. Zamanla, cildimiz daha ince ve kuru olur. Bu tip yaşlanmalara ‘gerçek yaşlanma’ denir. Fakat, çevre ve yaşam tarzımız cildimizin erken yaşlanmasına neden olabilir. Bu tip yaşlanma da “dış yaşlanma” dır. Gerçek yaşlanmayı önleyemesek de bazı uygulamalarda bulunarak erken yaşlanmanın önüne geçebiliriz. Erken cilt yaşlanmasının önlemesine yardımcı olmak için dermatologlar hastalarına aşağıdaki ipuçlarını sundu.

1. Cildinizi her gün güneşten koruyun:

Cildinizi SPF 30 (veya daha yüksek) ve suya dayanıklı güneş kremi kullanarak koruyabilirsiniz. Her gün güneş koruyucu uygulayın, cildinizin güneşe maruz kaldığı bölgeleri korumayı unutmayın.

2. Sigarayı bırakın:

Sigara içmek cildin yaşlanma hızını büyük ölçüde hızlandırır. Kırışıklıklara, donuk ve solgun bir ten oluşumuna neden olur.

3. Aynı mimikleri tekrarlamayın:

Yüz ifadesi yaptığınızda, altta yatan kasları kasarsınız. Yıllarca aynı ifadeleri tekrar tekrar yaparsanız, bu çizgiler kalıcı hale gelmeye başlar, dikkat edin.

4. Alkol kullanımını azaltın:

Cildi kurutur ve zamanla cilde zarar verir. Bu bizi olduğumuzdan daha yaşlı gösterebilir.

5. Her gün nemlendirici uygulayın:

Nemlendirici cildimizdeki suyu hapseder ve daha genç bir görünüm kazandırır.

6. Cilt bakım ürünlerine dikkat edin:

Yanıcı maddeler ve zararlı ürünler içeren cilt bakım ürünlerini kullanmayın. Bu maddeler cildinizi tahriş eder ve yaşlı görünmesine neden olur.

7. Cildinizi nazikçe temizleyin:

Cildinizi ovalamak tahrişe neden olabilir. Cildinizi tahriş etmek cildin yaşlanmasını hızlandırır. Nazik yıkamak, ciltteki kirliliği, makyajı ve diğer maddeleri cildi tahriş etmeden gidermeye yardımcı olur.

8. Terledikten sonra yüzünüzü yıkayın:

Özellikle bir şapka veya kask takarken terlemek cildi tahriş eder. Bu nedenle cildinizi terledikten sonra en kısa sürede temizlemeye özen gösterin.

9. Egzersiz yapın:

Birkaç çalışma sonucu elde edilen verilere göre orta dereceli egzersizler kan dolaşımını hızlandırmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Bu da cilde daha genç bir görünüm verebilir.

10. Sağlıklı beslenin:

Bol miktarda taze meyve ve sebze yemek, erken cilt yaşlanmasını önlemeye yardımcı olur. Araştırma çalışmalarından elde edilen bulgular, çok fazla şeker veya başka karbonhidrat içeren bir diyetin yaşlanmayı hızlandırabileceğini de göstermektedir.

Öneri: Yaşlanan cilt belirtileri sizi rahatsız ediyorsa, bir dermatoloğa görünebilirsiniz. Kırışıklıkları yumuşatmak, cildi sıkılaştırmak ve ten rengini geliştirmek için yeni tedaviler ve daha az işlemler birçok kişiye genç görünümlü bir cilt kazandırıyor.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir