Yaz Aylarında Ayaklarınız İçin Özel Bakım Tüyoları
  1. Ana Sayfa
  2. El ve Ayak Bakımı

Yaz Aylarında Ayaklarınız İçin Özel Bakım Tüyoları

0

1. Haftada bir kez bakım yapın ve her gün soğuk su ile ayaklarınızı yıkayın

Gün boyu terleyen ayakların hijyenine dikkat etmek çok önemlidir. Ayaklarınızı her gün soğuk suyla yıkamak vücuttaki kan dolaşımını artırır. Yaz aylarında ayaklarda karşılaşılan en büyük sorunlardan biri özellikle topuk çevresinde kuruluk ve çatlamadır. Ayaklar için özel tasarlanmış yoğun nemlendirici bakım kremleri, hijyenik ayaklarda düzenli kullanıldığında kısa sürede sonuç vermeye başlar. Ayakların kurumasını ve çatlamasını önlemek için ayaklara haftada en az bir kez bakılmalıdır.

2. Hava alan malzemelerden üretilen ayakkabıları tercih edin

Ayaklar, insan vücudunun tüm ağırlığını taşır. Bu nedenle özen ve hijyene dikkat etmelisiniz. Yaz aylarında nefes alabilen ayakkabılar tercih edilmelidir. Doğal malzeme kullanan kişiler için ayakkabı seçimi de faydalı olmalıdır. Sentetik malzemelerden yapılan ayakkabılar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yanlış ayakkabı seçimi ayak tırnaklarının batmasına, nasırlara ve mantar oluşumuna ve ayak parmaklarında deformasyona neden olabilir. Çoraplar mümkün olduğunca sık sık ayakkabı kapalı olarak giyilmelidir. Ayrıca tercihen pamuklu çorap seçimi de oldukça önemlidir. Parmak arası terlik ve sandalet kullanımı ayaklarda derinin sertleşmesine neden olur. Çok sert tabanlı terlikler ve sandaletlerden kaçının.

3. Topuk dikeni oluşumuna karşı yumuşak tabanlı ayakkabılar giyin.

Topuğun tabanı özel bir yağ dokusu ile kaplanmış ve vücut ağırlığını taşıyacak şekilde bölümlere ayrılmıştır. Zamanla bu yağ dokusu yıpranabilir, destek özelliklerini kaybedebilir ve ağrı oluşabilir. Bu nedenle yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmektedir. Sabahları ayak tabanlarını germek için egzersizler yapılabilir. Mümkünse bu egzersizler günde birkaç kez tekrarlanmalıdır.

4. Çatlak topuklarınıza nemlendirici krem uygulayın.

Özellikle şehir içi kirlilik nedeniyle ya da trekking gibi sporlar sırasında yazın giydiğimiz terlikler topuklarımızı açık bıraktığı için bu bölgelerde kuruluk ve çatlaklar oluşabilmektedir. Yatmadan ve çorap giymeden önce sürülmesi gereken nemlendirici krem ​​ile sertlik ve topuk çatlakları ile ilgili sorunlar giderilebilir. Özellikle şeker hastalığı, egzama, sedef ya da nasırı olan hastalara her ayak yıkamasından sonra ayaklarını çok iyi bir şekilde kurulayıp nemlendirici sürmeleri önerilir.

5. Ayağınızı sıkan ve dar gelen sandalet ve terlikleri kullanmayın.

Dar ve sıkışan ayakkabılar nasırlara neden olabileceği gibi tırnaklarda da yaralanmaya neden olabilir. Bu, kan dolaşımının bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle tırnaklarda renk değişikliği, tırnak ve ayaklarda deformasyon fark edebilirsiniz. Ayrıca tırnaklarda ve ayak parmakları arasında mantar enfeksiyonları meydana gelebilir.

6. Mantar enfeksiyonu oluşumuna karşı önleminizi ihmal etmeyin.

Havuzların ve denizin kullanımı da yaz aylarında önemli ölçüde artmaktadır. Bir sonraki risk ayaklarının ıslak zeminlerle temas etmesidir. Özellikle yaz aylarında mantar enfeksiyonları çok daha fazla yayılır. Ayak ve tırnaklarda mantar oluşumunu önlemek için belirli önlemler alınmalıdır. Öncelikle yıkandıktan sonra ayaklar kurutulmalıdır. Bunu yaparken parmaklarınızın ıslak olmadığından emin olun. Mantar enfeksiyonları nemli topraklara yayılma eğiliminde olduğundan. Havlular ise kişisel olmalı ve başka biriyle paylaşılmamalıdır. Tatil dönemlerinde havuzlarda, plajlarda, otel odalarında çıplak ayakla yürümemelisiniz.

7. Tırnak batması oluşturabilecek tırnaklarınızı doğru bir şekilde kesin.

Ayak bakımında bir diğer önemli nokta da tırnak kesimidir. Tırnaklar düzgün kesilmezse diğer parmaklara zarar verebilir veya ayak tırnaklarının batmasına neden olabilir. Bir süre sonra, batık ayak tırnağı enfekte olur. Ayrıca uzun tırnaklar arasında biriken kirlerde de mikrop ve bakteriler çoğalabilir. Bu nedenle tırnaklar düz kesilmelidir. Boyları, tırnakların altından etin hemen üzerinden kesilmeli ve alt kısımları çok fazla olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Tırnaklar çok uzamadan kesilmeli ve düzenli olarak taranmalıdır. Ayak bakımı ve tırnak kesme konusunda yeterli tecrübeniz yoksa, kendini kanıtlamış bir güzellik salonunda düzenli olarak pedikür yapabilirsiniz.

8. Sağlıklı ayaklar için düzenli olarak peeling yaptın.

Ayaklara belli aralıklarla ayak peelingi de yapılabilir. Bazı ürünler alerjik reaksiyona neden olabileceğinden, kullanılan ürünlerin dermokozmetik olmasına özen gösterilmelidir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap