1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Yüz Temizliğinde Yapılan Yanlışlar


0

Yüz Temizliğinde Yapılan Yanlışlar

Cilt temizliğimiz son derece önem vermemiz gereken konular arasında yer almaktadır. Cilt temizliğimizi gerçekleştirirken yapmamamız gereken yanlışlar arasında şunlar yer almaktadır. Öncelikle cilt tipimize uygun ürün kullanımı tercihinde bulunmalıyız. Aksi taktirde cildimizin kurumasına neden olabilmekteyiz. Cildinize zarar veren ürün kullanımlarınız ile cildiniz için faydalı yağların yok olmasına neden olabilirsiniz. Çok yumuşak ya da çok tezat ürün kullanımlarınız ayrıyeten cildinizde irit oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durumda cildinizde sağlıksız durum oluşumları meydana gelebilmektedir.


Çok sık yıkanan ciltte de beklenmedik yağlanma durumları ile karşılaşma ihtimaliniz bulunduğunu asla unutmamalısınız. Günde iki kez yüz yıkayabilirsiniz; zaten uzmanlarda böyle önermektedir. Makyaj yapmayan ve fazla terlemeyen kişiler için akşamları yatmadan önce cildinizi losyon yardımı ile temizlemek yeterli olacaktır. Sıcak su ile cildinizi yıkamaktan da vazgeçmelisiniz; çünkü sıcak etkisi ile ciltte sebum denilen madde salgılanma durumunda artış görülmektedir.

Yüzünüzü yıkarken en iyi seçenek ılık su ile yüzünüzü yıkamak olmalıdır. Cildinizde peeling uygulamasının fazla yapılmasında da zararlı durum oluşumları meydana gelebilmektedir. Cildinizde peeling uygulamasını haftada en az iki kere yaptırmanız yeterli olacaktır. Kimilerinin ciltlerini sabun ile yıkama alışkanlıkları bulunmaktadır. Sabun kullanımlarında içeriğinde fazla kimyasal madde içeren sabun almamaya gayret göstermelisiniz.

Sabun içerisinde ne kadar çok kimyasal olursa cilt gözenekleriniz o kadar fazla dolmaya başlar. Bu kimyasallar cildinize zarar verici etkilerde de bulunmaktadır. Ayrıca bu kimyasallar yüzünden birtakım alerjik etkenlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Cildinizi en iyi antibakteriyel sabunlarla yıkmak en iyi tercihiniz olacaktır. Kalıp halindeki sert sabunları yüzünüze sürmeme kuralını da asla ihmal etmeyin. Yüzünüzü havlu ile kurulurken yumuşak hareketlerle kurulamanız da yüzünüzde esneklik kaybetmenize neden olacak durum oluşumları ile karşı karşıya kalmanıza neden olmaktadır.

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap