1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Yaş Yaş Cilt Bakımı


0

Yaş Yaş Cilt Bakımı

Yaş aldıkça, vücudumuzda oluşan değişimlerle daha barışık hale geliriz. Ama aslında bizim için çok önemli olan  cildimizde, gözlenen değişikliklerin üzerinde pek durmayız. Vücudumuzun zamanla değişim göstermesi gibi cildimiz de değişir. Bundan dolayıdır ki her yaşta cilt bakımı bizim için önemlidir.

 

20’li Yaşlarda Cilt Bakımı

20’li yaşlarımıza girdiğimiz zaman güneşten cildimizi korumaya başlamamız gerekmektedir. Bu da güneş koruyucularının kullanımını zorunlu hale getirir. Nerede yaşadığınızın, cildinizin ne kadar güneşe maruz kalmasının bir önemi yoktur. Her zaman spf 30 yada daha üstü bir güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Tatil yaptığınız zamanlarda güneş kreminizi gün içerisinde kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Sık sık cildinize krem sürerek cildinizi koruyunuz. Geniş bir şapka ile kendinizi güneş ışınlarından koruyun. Şezlong üzerinde direk güneş ışığına maruz kalarak güneşlenmekten kaçının.D vitamini yeterince aldığınızdan emin olun.

Bu yaştan itibaren, kolaylıkla bulabileceğiniz retinoid kullanabilirsiniz. Retinoidler sivilceler için mükemmel olmakla beraber kollajen üretimi için de yardımcıdır ve yaşlanmayı geciktiricidir. Yüzünüze uygulamakla kalmayıp aynı zamanda boynunuza da uygulayın.

 

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

30’lu yaşlarımız hayatımızı oldukça yoğun geçirdiğimiz zamanlardır.Bu yoğunluğun arasında cildimize gereken önemi ve bakımı gösteremiyoruz. İşimizle, ailemizle ve hayatımızın bundan sonraki evresiyle ilgileniyoruz fakat bu yaşlar cildimizin en büyük ve önemli değişimleri gösterdiği zamanlardır.Hücrelerimizin yenilenmesi bu yaşlardan sonra yavaşlama gösterir ve artık yavaş yavaş yaşlanma belirtileri gözükmeye başlar.

Bu dönemden itibaren retinoidlerin güçlü tesiri olanlarını kullanmaya başlamalısınız.Çok fazla etkili olanlar retinoidleri doktorunuzun önerisi ile kullanmaya başlayabilirsiniz. Her gün kullanılması uygundur. Cildinizde herhangi bir reaksiyon oluşursa, cildiniz daha yumuşak bir hal alırsa yada daha fazla hassaslaşırsa, her 2 günde bir yada daha minik bir miktar kullanmayı deneyin.

Cilt bakımınıza aşağıdaki asitlerle bir serum hazırlayıp, kullanıma başlayabilirsiniz.

1. Askorbik Asit (C Vitamini)

Askorbik asit (C vitamini) cilt tonunuzu düzenlemeye yardımcı olur, cildinize daha parlak bir görünüm verir ve yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

2. Glikolik Asit

Glikolik asit, kollajen oluşumunu arttırmaya yardımcıdır. İnce çizgiler ve kırışıklıklar ile savaşır.

3. Laktik Asit

Laktik asit, Glikolik asit gibidir, fakat laktik asit, cildi daha yumuşak hale getirir.

4. Kimyasal peeling

Kimyasal peeling, ciltteki ölü hücrelerin dökülmesini hızlandırarak, cildin daha sağlıklı görünmesini amaçlayan bir işlemdir.

 

40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı

Çoğu kadın 40’lı yaşlarına geldiğinde perimenopozdan geçer. Bu durum ciltte yeni problemler ortaya çıkabileceği anlama gelir.

Değişen hormonlarımız; kötüleşen sivilcelere, hiperpigmentasyon, cildin esnekliğinin kaybetmesine ve cildin kurumasına sebep olabilir. Cildinizin çok fazla kuruması durumunda, güneş koruyucu etkili bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Hiperpigmentasyon geliştirirseniz topikal retinoid ile dönüşümlü olarak hidrokinon kullanılabilir.

Hidrokinon satılan bazı ürünlerde kullanılabilir yalnız yüksek etkisi olanları doktorunuzun önerisi ile kullanmalısınız. Cildinizin kötüye gittiğini düşünüyorsanız ve perimenopoz semptomları yaşıyorsanız, doktorunuzla hormonlarınız yada düşük dozlu devamlı doğum test hapı / hormonal kontraseptif kullanımı hakkında konuşabilirsiniz.

 


50 Yaş ve Sonrası İçin Cilt Bakımı

50’li yaşlarına gelmiş çoğu kadın menopoza girmiş durumdadır. Menopoz sonrası hormonlarınız düzelmesi adına yaptırabileceğiniz hormon tedavisi ile cildiniz daha genç görünmesine yardımcı olabilir. Bu dönemde yaşamış olduğunuz saç dökülmesinin önlenmesine de yardımcı olabilir.

Kırışıklıklarınız ve yüzünde oluşan ince çizgiler daha belirgin hale gelir ve cildiniz sarkmaya başlayabilir. Cildinizi sıkılaştırıcı kremler, serumlar ve topikal retinoidler bu yaşlarda dahi sizin için çok önemli rol oynamaktadır. Cilt kanserlerinin bu yaşlarda daha çok görülmesiyle beraber dermatoloğunuz ile düzenli olarak cilt muayeneleri yapmayı düşünebilirsiniz.

 

Cilt Bakımı İçin İpuçlar

– Cildinizi güneş ışınlarından korumaya ne kadar erken başlarsanız sizin yararına olacaktır.

– Su tüketimini ihmal etmeyin, alkollü içeceklerin kullanımını azalmayı unutmayın.

– Sigara tüketimini bırakın.

– Sağlıklı yaşamı alışkanlık haline getirin.

– Cilt bakımı için önemli olan iki şey diyet ve egzersizdir.

– Güzellik uykunuzu alın.

Unutmayın, siz istediğiniz zaman yapamayacağınız hiçbir şey yok. Güzel görünmek, cildinizin daha genç ve canlı gözükmesi sizin elinizde..

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap