Ciltte Kuruluk ve Deri Döküntülerinin Sebepleri ve Çözüm Yolları
  1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Ciltte Kuruluk ve Deri Döküntülerinin Sebepleri ve Çözüm Yolları

Daha çok hassas beyaz tenli kişilerde görülen deri döküntüleri özellikle soğuk/sert havalarda ve yazın sıcak kuru havalarda çokça oluşabilmektedir. Buna bağlı olarak; ciltte pul pul dökülme, kepeklenme, çatlaklar ve çatlaklar özellikle kuru ciltlerde endişe verici olabilir.

Yüzümüzü ve yüzümüzü kaplayan deri tabakasının %10’u sudan oluşur. Var olan bu su miktarı oluşan negatif hava koşullarına ya da farklı koşullara bağlı olarak azalabilir. Böylece ciltte çatlaklar, kuruluk, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Ayrıca sık duş alma alışkanlığı, kuvvetli rüzgarlara maruz kalma, sık hava yolculuğu, deterjanlar, alkol içeren kozmetik ürünler, çevre kirliliği , klima kullanımı, kimyasallar, sürtünme bu duruma neden olabilir.

Diğer taraftan cilt kuruluğunun biyolojik nedenleri olarak; kalıtımsal bozuklukları, atopik egsama, sedef, ihtiyosis, metabolizmaya bağlı faktörler, troit bezi yetmezliği, yaşlanma, kilo kaybı da gösterilebilir.

Cildinizdeki Kuruluğu Nasıl Anlarız?

Ciltte gerilme hissi, donuk – mat renkli bir cilt, pul pul soyulmalar, cilt pürüzlenmeleri, çatlaklar, kepeklenme, kaşıntı, kuruluk oluştuğunda cildinizin hasarlandığını kolayca anlayabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu Tedavisi

Öte yandan cildinize uygun nemlendiriciler kullanarak ve alerjenik kozmetiklerden kaçınarak evde bir miktar cilt kuruluğu giderilebilse de, cildinize zarar veren inatçı kuruluklarla baş edemeyebilirsiniz. Bu tür durumlarda, bir dermatoloğa danışılmalıdır

Cilt Kuruluğuna Karşı Alınabilecek Önlemler

Kuru ciltler için kesinlikle alkolsüz, pH değeri yüksek ve nemlendiriciler kullanmalı, tonik gibi ürünlerden uzak durmalısınız. Öte yandan iç tedavi için su tüketmeli ve doğal meyve suları ve bitki çayları gibi sıvılarla vücudunuzu beslemelisiniz. Bunun yanında su emilüsyonu yüksek ürünler kullanabilirsiniz. Örneğin banyo sonrasında bebe yağı gibi ürünler burun – yüz deri çatlaklarının önüne geçecektir. Ayrıca duş süresini kısaltarak 5.5 ph derecesinde ki yağlı sabunlardan kullanabilirsiniz. Bol miktarda meyve ve sebze tüketimi, cildin ihtiyaç duyduğu mineraller ve vitaminler açısından da destekleyici olacaktır. Dengesiz beslenmeden ve kilo vermeden cildinizin onarımını hızlandırarak metabolizmanızı hızlandırabilir ve denge bozukluklarını önleyebilirsiniz. Ayrıca yeterince sıvı yağ ve zeytinyağı tüketerek cildinizi beslenme ile destekleyebilirsiniz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında