1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Cilt Bakımı İçin Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


0

Cilt Bakımı İçin Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her gün ya da haftanın belirli günlerinde banyo yaparken birçok hatayı alışılagelmiş şekilde tekrarlamaktayız. Bu hatalar şampuan kullanımı hakkında, suyun sıcaklığı hakkında ya da duş sonrasında eksik olan birçok şeydir.

Saçınızı en son yıkamayın.

Saçlarınız duş yaparken en son yıkamak, en büyük hatalardan biridir. Bu hatay düşmeyip, direkt olarak duş esnasında ilk yıkanması gereken bölge saçlar olmalıdır. Saç kremi ve şampuan uygulamasını banyo başlangıcında ilk yapmazsanız, saç yıkama esnasında kullanılan ürünleriniz teninize dener ve derinize nüfuz eder. Bu da kalıcı olarak vücudunuzun duştan çıkarken sanki kirliymiş olmasını tekrarlar.

Aşırı Sıcak Yıkanmayın

Bazı insanlar soğuk bazı insanlar ise çok sıcak yıkanmayı çok seviyorlar. Fakat her ikisi de zararlıdır. İdeal bir duş suyu, ılık denecek değerde olmalıdır. Kış soğuklarına karşı sıcacık duşa girmeniz, vücudunuza, cildinize zarar vereceği gibi yaz sıcaklarına karşı buz derecesinde soğuk suyun altına girmekse cildi kuru olmasına teşvik etmiş olacaksınızdır.

Bu nedenle dermatoloji uzmanlarının da sunduğu öneriler doğrultusunda cildi kurutmak istemiyorsanız, her zaman ılık su ile duş almaya özen göstermelisiniz.

Banyodan sonra iyi kurulanın.

Banyodan çıktıktan sonra havlu ya da bornozunuzla çok iyi derecede kurulanın. Tabi ki bu kurulama esnasında cilde baskı uygulamak yerine hafif bir kurulama ve ovma işlemleri, cildinizin zarar görmesini engeller. Banyo ile beraber cildiniz bir nem kazanır. Bu nemi cildiniz emdikten sonra eğer nemlendirici uyguluyorsanız, bu süreç sonrasında uygulamanızı uzmanlar önermektedir.

 

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap