Cildinizin Kalitesini Aşağı Çeken 6 Büyük Hata
  1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Cildinizin Kalitesini Aşağı Çeken 6 Büyük Hata

0

1. Almak istediğiniz ürünleri test etmeden kullanmak

Cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemelerinin en büyük yan etkisi alerjik reaksiyonlardır.

Bi ürünü almadan önce onun test ürünlerini edinip, alıp kullanmakta yarar var. Özellikle hassas bir cildi olanlar bunu alışkanlık haline getirmelidir. Çünkü test ürünü alıp denediğinizde cildiniz reaksiyon gösterip göstermediğini test etmiş olursunuz.

2. Gün içindeki makyajınızı temizlemeden yatağa girmeyin

Makyaj yüz üzerinde uzun süre kalmamalı Gün içerisinde aşırı makyaj yapılmamalıdır. Özellikle yatmadan önce yüz mutlaka temizlenmelidir. Nemlendirici krem ​​ temizlenen cilde uygulanmalıdır.
Ayrıca makyaj yapılırken önce cilt temizlenmeli, ardından nemlendirici sürülmeli ve cilt nemlendiriciyi çekebilmelidir, ardından makyaj başlamalıdır.

Makyaj temizlenmezse ne olur?

  • Yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır.
  • Cildinizde oluşan ve cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde sebum gözenekleriniz tıkalı olduğundan dışarı çıkamaz.
  • Sebum dışarı atılamazsa cildinize sivilce oluşumunu artar.
  • İyi temizlenmemiş cilt çabuk yaşlanmaya yatkın hale gelir.
  • Gözlerde iritasyona sebep olabilir.

3. Oluşan sivilcerinizi sıkmak

Sivilcenizi sıktığınızda, gözenekleri tıkayan her şey dışarı çıkar, ancak çoğu içeride, yani ciltte kalır.
Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak, çirkin bir soruna en uygun çözüm gibi gelir.

4. Uyku düzenine dikkat etmemek

Uyku bozuklukları da tüm dengenizi bozan bir faktördür. Geç yatmak ve uykusuz kalmak diğer organlarınızın yanı sıra cildinizi de etkiler. Uyku düzensizliği cildinizin dingin değil, yıpranmış görünmesine neden olur. Vücudunuzu onarmak için uyku alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Düzenli ve yeterli uyku, güzellik ve sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. Çünkü uyku dinlenirken cilt kendini yeniler . Ayrıca uzanma şeklimiz tenimizin güzelliği içindir. İdeal olan sırt üstü yatmaktır. Böylece yüzümüzü yastığa koymadığımız için cildimiz tahriş olmuyor.

5. Aşırı kahve tüketmek

Günde 2 ila 3 fincandan fazla kahve tüketmek vücutta bulunan kortizol seviyesini artırabilir. Yüksek kortizol yaşlanma hızını artırır ve cildi yine hızlı bir şekilde yıprandırır.Ayrıca kahvenin idrar söktürücü etkisi vardır. Bu nedenle vücudun susuz kalmasına neden olur. Vücut susuz kaldığında ciltte kuruluk ve canlılık eksikliğine neden olur. Bu durumda kuru cilt kırışık oluşumunu kolaylaştırır.

6. Aşırı şeker tüketmek

Şeker de cildin düşmanlarından biri olan bir besindir.Cildin daha parlak, sağlıklı bir yapıya sahip olması için kandaki şeker miktarını sürekli kontrol altında tutmaya özen gösterilmelidir . Şeker bağışıklık sistemini zayıflatırken , bakterilerle savaşan antikorları baskılayabilir.Zayıflayan bağışıklık sistemi ciltte lekeler, sivilce ve aknelere yol açabilir.Yine şekerli içeceklerde cildin kurumasına neden olabilir.Bu nedenle cildin sıvı ihtiyacını su ile karşılamak en doğru seçenek olacaktır.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap