Cildinizin Alt Tonunu Bulun ve Fark Yaratın!
 1. Ana Sayfa
 2. Cilt Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Cildinizin Alt Tonunu Bulun ve Fark Yaratın!

0

En sevdiğiniz renkleri kullanmanın bir yolunu mu arıyorsunuz? Cilt alt tonlarınızı bularak en sevdiğiniz rengin doğru tonunu kullanın! Cilt tonunuzu bilmiyor musunuz? Şimdi öğrenin! Cilt alt tonlarını bulmanın en pratik yolu bu!

Öncelikle şunu açıklamamız gerekiyor: cilt alt tonlarının cilt tonuyla hiçbir ilgisi yoktur. Bu, koyu saçlı kadınların soğuk alt tonlara sahip olabileceği, soluk tenli kadınların ise sıcak alt tonlara sahip olabileceği anlamına gelir.

Günlük hayatınızda takıları çok seviyorsanız, takılarınıza bakarak alt tonlarınızın sıcak mı soğuk mu olduğunu öğrenebilirsiniz. Altın, bakır ve oksit takılar daha sıcak tonlara sahip kişiler için uygundur ve altın cilt tonlarına daha çok yakışır. Aynı zamanda bu mücevherler kendilerini çok iyi gösteriyor. Soğuk tonlara sahip kişiler ise gümüş, beyaz altın ve siyah takıları tercih etmektedir. Altın rengi takılar tenlerinin üzerinde kaybolurken gümüş rengi takılar tenlerinde kendisini çok daha iyi gösterir. Nötr cilt alt tonuna sahipseniz hem altınlar hem gümüşler sizde iyi duruyor demektir.

Ayrıca takı çekmecenizdeki favori takılarınıza bakarak ten renginizi tahmin edebilirsiniz. Ancak tat ve renk tartışılmaz olduğundan bu test her zaman doğru olmayabilir. O halde yine de klasik vasküler testi uygulayalım.

Cilt Alt Tonu İçin Damar Testi

 • Gün ışığında, bileklerinize bakın.
 • Damarlarınız yeşil ise, sıcak alt tona sahipsiniz demektir. Buna, sarı alt tonu da derler.
 • Damarlarınız mavi ise soğuk alt tona sahipsiniz demektir. Buna pembe alt tonu da derler.
 • Hem yeşil hem de mavi damarlarınız varsa, nötr alt tona sahip olduğunuz anlamına gelir ki, bu sizi oldukça şanslı kılar. Çünkü çok daha fazla rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cilt alt tonumu öğrendim, nasıl değerlendireceğim?

 • Kıyafet, aksesuar veya ruj gibi renkli makyaj ürünlerinde cilt alt tonunuza uygun olan renkleri tercih etmeniz gerekir.
 • Saç ve cilt makyajında ise amaç cildi nötrlemektir. Bu anlamda cilt alt tonunuzun tersine gitmeniz gerekir. Bu da şu anlama gelir: Sıcak alt tonlu biri soğuk, soğuk alt tonlu biri sıcak alt tonlara yönelerek denge sağlamalıdır.

Sıcak cilt alt tonu olanlar ne renk giyebilir?

Sıcak alt tonuna sahip kişilerin cilt altlarındaki pigmentler sarı olduğundan, bu da onlara sıcak renklerin yakışacağı anlamına gelir. Sarılar, turuncular, nar çiçekleri onlar için yaratılmıştır!

Soğuk cilt altı tonu olanlar ne renk giyebilir?

Soğuk alt tonuna sahip kişilerin cilt altlarındaki pigmentler ise pembedir. Bu da onlara lacivert, buz mavisi, pembe gibi renklerin yakışacağı anlamına gelir.

Cilt alt tonuna göre doğru kırmızıyı nasıl bulabiliriz?

 • Sıcak alt tona sahip olanlara ise, içinde sarı yansıma olan turuncuya kadar giden tonlar yakışır. Örneğin, sıcak alt tona sahipseniz mavi yansımalı bir kırmızı ruj, size ait olmayan bir renk olarak çevrenizi rahatsız edecektir.
 • Soğuk alt tona sahip bir kişi ise kırmızının bordoya doğru giden, içinde mavi yansıma olan kırmızı tonlara yönelmesi daha doğru olacaktır.
 • Cilt alt tonu nötr olanlar istedikleri kırmızıyı seçebilirler. Hem nar çiçekleri hem de bordolar onlara yakışacaktır. Burada tercihi tamamen kendierini hangi kırmızının daha iyi hissettirdiğine bakarak yapabilirler.
ƒ

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap