1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Cildinize Işıltı Katmanın 5 Altın Yolu


0

30’lu yaşlar cildimizin tam olarak değişmeye başladığı dönemlerdir. 20’lerde en az çabayla bile güzel olan cildimiz, 30’larımızda değişmeye başlar. 35’ten sonrasında ise her geçen dönem daha da hassaslaşan cildimizi sağlıklı tutmak için artık yeni bakım yöntemlerinin vakti gelmiştir. Sizleri her zaman 20’lerinizdeki cildiniz gibi görünmenize yardımcı olacak uzmanların önerilerini sizlere sunuyoruz.

 

1. Cildinizi Bol Bol Nemlendirin.

Cildin en temel kurallarından birisi de devamlı olarak cildi nemli tutmakdır. Cildinizin genç görünümünü ve sağlığını korumaya devam edebilmesi için en önemli etken kaliteli bir nemlendirici kullanmak olacaktır. Cilt tipinizle uyumlu ürünü bulduktan sonra, nem dengesini korumak için günde iki kez uygulanmalıdır. Ek olarak, cildinizin içten de nemlendirilmesi gün içinde aralıklarla bol bol su içmeyi unutmayın.

2. Cilt Bakımı İçin En Uygun Vaktin Uyku Öncesi Olduğunu Unutmayın.

Yapılan testlere ve araştırmalara göre cildimiz bakım ürünlerindeki etken maddelerin emilimini en iyi uykuda gerçekleştiriyor. Bundan dolayı uyku öncesi bakım için en iyi zamandır. Öncelikle yüzünüzü nazikçe temizleyin. Daha sonra cildiniz ile uyumlu bir tonik yardımı ile canlandırın ve yüzünüze en uygun nemlendirici kreminizi sürün.

3. Cildinizi Güneşten Korumayı Unutmayın.

Cildinizin yaşlı görünmesinin en temel sebeplerinden biri de cilt lekeleridir. Leke oluşumuna engel olabilmek için ise sadece yazın değil, yıl boyu güneş ışınlanlarından korumanız çok önemlidir. Güneş koruyucular zararlı UV ışınlarının cildinize nüfuz etmesini ve hücrelere zarar vermesini önlemeye destek sağlar. SPF ürünlerinin her mevsimde düzenli kullanımı sadece kırışıklıkların ve ağrılı güneş yanıklarının görünümünü engellemekle kalmaz, bununla beraber cilt kanseri riskini de minimum seviyeye getirmiş olur.

4. Ruhunuzu  Doyurun.

Ruh halinizdeki değişimler, gün boyunca yaşamış olduğunız motivasyonunuzun düşmesi ve stres cildinize de yansır. Günün ortasında bir süre dinlenmek, rahatlamanıza ve ruhsal dengenizi korumaya büyük etkendir. Uzmanlar, meditasyonun bugüne kadarki en iyi yaşlanma karşıtı ritüellerden biri olduğu söylenmekte. Kırışıksız, genç ve parlak gözüken bir cilde sahip olmak için her gün kendinize zaman ayırarak meditasyon yapmayı ihmal etmeyin.

5. Şekerden Kaçın!

Çok fazla şeker tüketimi cildinizin erken yaşlanmasına sebep olabilir. Yüksek seviyede şeker ve rafine edilmiş karbonhidratları içeren besinler kan şekeri seviyesini artırır. Kan dolaşımındaki şeker molekülleri, kolajen ve elastin lifleri benzer biçimde proteinlere yapışarak “glikasyon” adı verilen tepkimeye yol açar, cildimizin elastikiyetini sağlayan kolajen ve elastin işlevlerini yerine getiremez. Bu da cildin hızlı yaşlanmasına, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer oluşabilecek negatif etkilere yol açar. Şekerden uzak durmak hem sağlıklı bir metabolizmaya hem de sağlıklı bir cilde kavuşmanıza olanak sağlar.

 

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap