Argan Yağının Kullanımı ve Faydaları Nelerdir
  1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı

Argan Yağının Kullanımı ve Faydaları Nelerdir

Argan Yağı Nerelerde Kullanılır?

1 – Saç dökülmesinde

2 – Kepekle mücadelede

3 – Ölü saç derisinin canlandırılmasında

4 – Tırnak kırılmalarına karşı tırnak güçlendirilmesinde

5 – Saçların hızlı uzaması ve parlak bakımlı görünümü için

6 – Sivilce tedavisinde

7 – Gözaltı morarmaları ve kırışıklıklarında

8 – Hücre yenilenmesinde anti aging etkileri kanıtlanmıştır

9 – Hamilelikte ya da kalitesiz ciltlerde oluşan çatlak tedavilerinde

10 – Cilt sıkılaştırılmasında

Argan Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Argan yağı yukarıda da belirttiğimiz gibi hem yüz, hem tüm vücut (cilt), hem de saç alanında kullanılan bir kozmetik yağıdır.

  • Yüz Kullanımı

Yüzde argan yağı kullanmadan önce yüz temizliği zorunludur. Bu sayede hem ciltteki bakterilerden hem de ikisi arasında bariyer oluşturacak her türlü zararlı kir, toz vb. Cildiniz 1. sınıf argan yağından faydalanacaktır.

Az miktarda argan yağını dairesel masaj hareketleriyle yüzünüze uygulayabilirsiniz. Aynı şeyi omuz bölgesi ile de yapabilirsiniz. Boynunuza aşağıdan yukarıya doğru, yerçekimine karşı masaj yaparak uygulamalısınız. Bu uygulamayı sabah ve akşam yapabilirsiniz.

  • Vücutta Kullanımı

Argan yağını vücutta kullanmadan önce ılık bir banyo yapılması önerilir. Çünkü bu sayede cildinizdeki gözenekler tamamen açılacak ve cildiniz birinci kalite losyonda argan soluyacaktır. Duştan sonra nemli cilde dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz.

  • Saç ve Tırnaklarda Kullanımı

Argan yağını saçlarınızı ve kırık uçlarınızı tamamen ıslatana kadar kullanmanız önerilir. Yaklaşık 10 dakika sonra saçınızı plastik sargıya sarabilirsiniz. Bu terapiyi haftada 1-2 kez kullanabilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınızı 1 ölçü argan yağı ve 1 ölçü limon suyu içeren bir kapta 10 dakika beklettiğinizde daha güçlü hale gelir. Bu tedaviyi haftada bir yaptığınızda artık daha sağlıklı tırnaklara sahip olacaksınız.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında