Uzun ve Sürdürülebilir İlişkinin Formülü
  1. Ana Sayfa
  2. Evlilik

Uzun ve Sürdürülebilir İlişkinin Formülü

0

Evliliklerde ilişkileri sağlıklı yürütebilme boyutunu mercek altına alan uzmanlara göre ilişkide güçlü olmak, kimin kime söz geçirebildiğine değil, eşlerden birinin diğerinin duygusu üzerinde ne kadar etkisinin olabildiğine bağlı.Diğer bir deyişle, ilişkinin güçlü tarafıysanız, bu eşinizin duygularına yanıt verebileceğiniz ve ilişki doyumunu artırabileceğiniz anlamına gelir.Bu duygu eşler arasında güven ve adil düzen hissini güçlendirdiği için uzun ilişkilerin sihirli formülü olabiliyor diyen uzmanlar, duyguları karşılıklı anlayabilme ve duygusal açıdan esnek olabilmenin ise iyi ilişkinin altın anahtarı olduğuna dikkat çekiyor.

İlişki dengesi

Evlilik kurumu içinde bir çiftin zor yaşam koşullarına, ekonomik problemlere, yaşamın getirdiği zorunlu değişikliklere nasıl dayandığı ve cevap verdiği, çiftin fiziksel ve ruhsal sağlığı ile aralarındaki güç dengesinin harmonisine bağlıdır.

Eşlerin ruhsal yapısı

Zor zamanlarda destekleneceğinizi bilmek, gerekirse yakınlık, güçlü duygusal bağlar kurmak, paylaşmak ve duygularınızı ifade etmek eşler arasındaki iletişimde çok önemlidir.Eşlerin fiziksel ve zihinsel sağlıkları da bu faktörlerle yakından bağlantılıdır.

Duygusal destek beklentisi

Sosyal ilişki ihtiyaçları, asırlardan beri insanoğlunun temel ihtiyacı olmaya devam ediyor. Eskiden zor zamanlarda destek görebilme ve duygusal beslenme gereksinimlerinin tümümün eş tarafından karşılanması beklenmezken, artık sosyal ilişkilerin gittikçe zayıfladığı modern yaşamın içindeki evliliklerde, tüm bu ihtiyaçların karşılaması sadece eşten beklenebiliyor. Bu durum ise ilişkiyi yorabiliyor.

Uzun evlikler için adil ilişki

Adil bir ilişki içinde olduğunu hissetmek, evliliklerin ömrünü uzatıyor. Karşılıklı saygı duyulan ortamlarda eşler anlaşıldıklarını, dinlendiklerini ve davranışların bu anlayışla biçimlendiğini görmekten mutluluk duyuyor. Yani adil ilişki eşit iş yapılan, bir verilince bir alınan bir ilişkiden ziyade, duyulduğuna, anlaşıldığına ve karşı tarafın buna göre davrandığına inanılan bir ilişki türü oluyor.

Dengeli güç

Gücün dengeli olduğu evliliklerde çiftler dolambaçlı yollar kullanmadan, manipüle etme ihtiyacı hissetmeden, doğrudan istek ve ihtiyaçlarını karşı tarafa aktarabiliyor. Gücün eşit dağıldığı ilişkilerde evlilik tatmini, her iki tarafın sorumluluğunda oluyor. Bu durum karşılıklı suçlamayı önleyerek, iki bireyin de sorumluluk hissini güçlendiriyor.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap