1. Anasayfa
 2. Evlilik

Sonu Evliliğe Varan ilişkinin Sırrı: Serin Duruş


0

İçinde yaşadığımız tüketici çağı rekabeti ve zaman memnuniyetsizliğini de beraberinde getirdi. “Sonraki / sonraki” bilinciyle yaşadığımız hiçbir durum kalıcı sonuçlar getirmeyecektir. Evlilik ilişkisine yol açan gizli varoluş. Bu nedenle sevginin heyecanına kapılmayın ve tanıma sürecini atlayın. Evliliğin temel unsurlarını dikkatle düşünerek adımlar atın. Acil kararların ve hızlı adımların bizi başarısız ortaklıklar kurmaya götüreceğini unutmayın. Bu “sakin” aşkın sırrı, ilişkinin sırrı bu, seni evliliğe götürecek ..

En saf hayallerimizden biri de bizimle birlikte “o kişiyi” bulmaktır. Hayatımıza farklı bir düzen getirecek ve güven duygusu getirecek bu adımı atmak istiyoruz. Hayat arkadaşı olarak seçtiğimiz insanları anlamak, alışkanlıklarını anlamak ve birbirimizle ne kadar iyi anlaştığımızı ölçmek gibi süreçler, bilinçli olarak evlilikten çıkıp sağlıklı kararlar almamızı sağlıyor. Birincisi, aşkla tanışma sürecini atlamak bizi başarısız bir ortaklığa götürebilir. Ayrıca tüketim çağında olsak da bunu rekabet ve tatminsizlik takip eder, ancak “sonraki” bilinçle olan ilişkimiz bizi kalıcı sonuçlardan daima uzak tutar. Bu dönemde Covid-19 salgınının etkisini hala hissettik, alışkanlık ve tercihlerde değişiklikler yaşadık, daha samimi, özgün ve doğal bir hayata döndük ve yeni ilişkilerde “sakin aşk” ortaya çıktı.

‘Sakin Aşk’ Doya Doya Yaşayın Diyor

Her şeyi çok hızlı tüketildiği ilişkilerin son kullanma tarihi yaklaşıyor. Hayatımızın hızına kapıldığımızdan, kurduğumuz bağların ne kadar güçlü olduğunu sorgulayamıyoruz ancak romantik aşk hızla tetiklenebilir. Derin duyguların oluşması ise zaman alır. Evliliğe gidecek bir ilişkinin sırrı olan “sakin aşk” ise bambaşka dinamiklere sahiptir. Partnerinizle zaman geçirmek, onun duygularını öğrenmek, anı biriktirmek bunlardan bazıları. Bu nedenle karşınızdaki insanla ciddi ilişkiye girmek ve tanımak için önce zaman vermek, uzun vadeli kalıcı bağlar yaratmak için en önemli noktalardan biridir.

Aşka İnancımız Tazeleniyor

Yeni bir ilişkiye başladığınızda karşı tarafa verdiğiniz imaj, “ciddiyim”, “ciddi bir ilişki istiyorum” partnerimizin bize bu niyetle yaklaşmasını sağlar. Kalıcı olmaya başlayan bir ilişkide, karşı taraf onu daha yakından tanımanıza izin verir. Fiziksel görünüm önemli olsa da, uzun süreli bir ilişkide kişi Angelina Jolie veya Brad Pitt olsa bile, her gün aynı kişiyi sonunda gördüğümüz için fiziksel özellikler yerini temiz bir kalbe ihtiyaç duymaktadır. Uzun süreli ilişkilerde, diğer kişinin görünüşünden çok kalbini önemsiyoruz.Bizimle ilgileniyor mu, sorunlar karşısında nasıl tepkiler veriyor, eksiklerimizle bizi kabul ediyor mu; biz onu anlamaya çalışıyor muyuz…
Bir ilişkide partnerimiz karşılıklı olarak en derin duygularımızı gün yüzüne çıkarırız. Partnerimizi tanıdıkça geçici olan hoşlanma hali, kalıcı olan sevgiye teslim olur.

Emin “Evet”ler Diyoruz

Başta da belirttiğimiz gibi, ilişkinin başındaki en önemli fiziksel görünüm zamanla önemsiz hale gelir. Çünkü “boyuma ulaşmak” yerine “alışkanlıklarım” diyerek hayat arkadaşlarımızı seçiyoruz. Örneğin hayatlarımızı paylaşmaya karar verdiğimiz insanlarla tüm sırlarımızı paylaşabilmek, birlikte zorluklarla yüzleşmek, birlikte mutlu zamanlar gülümsemek, birbirimizle mutlu ve gurur duymak daha önemlidir. Tanıma sürecimizde, karşımızdaki insanların her konuda bizi desteklemesini ve iyi ya da kötü günlerde birilerinin bize eşlik etmesini sağlamak istiyoruz.Tanıdığımız insanlarla iyi geçinirken her yönüyle ilgileniriz, kendimizi ve partnerimizi tanımlayarak ilk adımı atabiliriz. Bu anlamda, “barışçıl aşk” bize temkinli olmayı ve talihsiz bir evlilik hayatı riskini azaltmayı öğretir. Tüm bu nedenlerden dolayı, bir ilişkiye başlarken en önemli konulardan biri, bir ilişki kurmaktan ve elini tutmaktan kaçınmak, tüm fırsatları başka biriyle tanışmak, onunla tam bir ilişki kurmak ve günlük hayatı paylaşmak için kullanmaktır.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir