1. Ana Sayfa
  2. Evlilik

Çiftler Arasındaki İletişimsizlik Ölüme Bile Yol Açabiliyor


0

Evlilik öncesi ve sonrasında yaşananlar özellikle başta çiftler olmak üzere bu süreçte yer alan herkeste belli başlı probleme yol açabiliyor. Öyle ki, süreç hem çok hızlı hem de stresli geçiyor. Evlilik öncesi nasıl sakin ve bilinçli davranılması isteniyorsa evlilik sürecinde de aynı görüşler doğal olarak olması bekleniyor.

Beklentiler Üzüyor, Yaralıyor

Psikologlar ve danışmanlar süreci çok iyi takip dahi asıl olay tamamiyle eşlerde bitiyor. Evlilikte sorun yaşayan çiftlerle bu konular konuşulduğunda, neredeyse hepsi benzer ve aynı sorunlardan söz ediyor. Bahsedilen sorunların en başında yer alan şey ise eşlerin birbirlerine olan ilgisizliği ve monotonluk. Sergilenen tavırlar, tarafların birbirlerine olan saygılarını ve birbirlerinden beklentilerini yaralıyor.

 

Çatışmalar ve Anlaşmazlıklar

Aynı şekilde kıskançlık, aşırı müdahaleci olmak, birbirlerinin kariyerini engelleme, öfkelenme, şiddet, cinsel sorunlar, ekonomik sıkıntılar, çocuklarla ilgili sorunlar, çocuk sahibi olamama, ailelerin etkisi, ailelerle beraber yaşamak, ebdeki görev dağılımı, birbirini aşırı kısıtlama, iletişimsizlik gibi bunu takip eden birçok faktör eşler arasında çatışmalara ve beraberinde anlaşmazlıklara yol açabilmektedir. Bu konular üzerinde çözümler üretilebilir.

Ölüm Riski Var

Bu tür sorunların ana temelinde ise çiftlerin birbirlerine olan iletişimi geliyor. Özellikle çiftlerin birbirini dinlemesinin zihin ve beden sağlığı açısından çok önemli olduğu açıklandı.Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara ve göre sözlerini eşine dinletemeyen kişiler, öfkeye bağlı stres yaşıyor, buda diğer olumsuzlukları beraberinde sürüklüyor ve ömrün kısalmasına neden bile olabiliyor. Hatta 20 yıl süreyle bu sorunu yaşayanlarda, erken ölüm riski daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Mutlu, Huzurlu Evlilik Hayali

Mutlu evlilik kimine göre bir hayal, kimine göre gerçek. Ancak bütün evliliklerin mutlu olmak üzere başladığı da bir gerçek. Sevgiyle, aşkla evlenen kadınlar ve erkekler bir süre sonra mutsuz insanlar haline gelebiliyor. Uzmanlara göre aşkın ömrü 3 yıl ancak doğru kişinin tercih edilmesi ile yapılan evlilik daha uzun ömürlü. Evlilik süresinin sağlıklı bir şekilde ilerletebilmenin yolu da sevgi, saygı, anlayış ve güvenilirlikte geçiyor.

 

Mutlu evlilik kimine göre bir hayal, kimine göre ise gerçektir. Ancak bütün birliktelikler, evlilikler mutlu olmak üzere başladığı da bir gerçektir. Sevgiyle, aşkla evlenen erkek ve kadınlar bir süre sonra mutsuz insanlar olabiliyor. Uzmanlara göre aşkın ömrü 3 yıl ancak doğru kişinin tercih edilmesi ile yapılan evlilikler daha uzun ömürlü olmakta.

Evlilik süresinin sağlıklı bir şekilde ilerletebilmenin yolu da sevgi, saygı, anlayış ve güvenilirlikten geçmektedir. Bunu sakın unutmayın..

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap