İlk Cinsel Deneyim İçin Önemli Bilgiler
 1. Anasayfa
 2. Cinsellik

İlk Cinsel Deneyim İçin Önemli Bilgiler

Kadın olsun erkek olsun her iki tarafında cinsel konularda  yaşadıkları deneyimleri, devam edecek olan cinsel hayatlarını yüksek ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle bu konuda yaşanacak olan ilk deneyimin oluşumu önemli. Her iki tarafında kafasında oluşacak olan cinsel yaşantının temelleri ilk edinim sürecinde atılacağından ilk deneyim fikirleri kesinlikle önem taşımaktadır. Sorunsuz yaşanacak bir ilk cinsel deneyim için bu konulara dikkat etmenizi öneririz. Hiç kuşkusuz ki kadınlar için ilk cinsel deneyimde kızlık zarı kanaması ya da ağrısı aşılması gereken büyük bir dağ gibi görünebilir. Şüphesiz ki bu durumda erkek partnere büyük sorumluluk ve anlayış düşmektedir.

İlk Cinsel Deneyimde Kadınların Ve Erkeklerin Yapması Gerekenler

 1. Kadınlar eğer ilk birleşimleri konusunda kendilerini hazırlıksız hissediyorlarsa bu durumu mutlaka karşıdaki kişiye bahsetmelidir. Bu konuda erkeğe düşense yüksek bir anlayış ve yumuşak yaklaşımlar olmalı.
 2. Öte yandan ön sevişmenin uzun dakikalara yayılması her iki tarafın bu konuda birbirine alışması, uyum ve rahatlık açısından çok faydalı olacaktır. Bu konuda kadınlar ön sevişme süresi için belirleyici taraf olabilir örneğin.
 3. Yine kadınlar ilk ilişkileri sırasında ağrı ve acı ile ilgili olan düşüncelerini, korkularını ya da şüphelerini partnerlerine açmaktan korkmamalıdır. Erkekler partnerlerine kulak vermeli, zorlayıcı, aceleci sert tavırlardan kaçınmalı duyarlı ve sabırlı olmalıdır.
 4. Hiç kuşkusuz ilk cinsel deneyimi her iki taraf da farklı algılar, beklentiler ya da farklı hissiyatlar içinde yaşayacaktır. Önemli olan bu gibi her türlü durumun doğal olduğunu kabul etmek ve açıkça paylaşabilmektir. Öte yandan ilk ilişki sırasında erkekler kesinlikle prezervatif kullanmalı, doğum kontrol önlemini üstlenmeli ve oluşabilecek olan zührevi hastalıklar konusunda her iki taraf adına da önlem almalıdır.

Kanama Ve Acı

Her kadın kızlık zarı farklı yapılarda olabileceğinden kimi vakit ilk birleşmede kanama yahut hafif bir acı hissi oluşabileceği şeklinde bu şeklinde bir durum oluşmaya da hatırlar. Bunu sebebi farklı fizyolojik yapılar ve elastikiyet, kayganlık fazlalığı ya da damarların çok az miktarda yer alıyor olmasından kaynaklanabilir.

Kanama Ne Uzunlukta Olur?

Kanama sadece ilk anda görülebileceği şeklinde otuz dakika kadar ufak miktarlarda ya da (sık rastlanmayan durumlarda) uzun zaman zarfında sürebilir. Şiddetli kanamalarda mutlaka jinekolojik muayene yaptırılmalıdır. Öte taraftan ilk cinsel birleşmenin yaşanamamasının kızlık zarının kalınlığıyla da bir ilintisi yoktur. Bu gibi durumlar kadının cinsel ilişki esnasında kendini kasması ve kasların kasılması ile kayganlaşmanın engellenmesi ilgili bir durumdur. Bu durumda süreç ertelenebilir ve hazır olduğunuzu hissettiğiniz zamanlarda yine deneyebilirsiniz.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji