1. Ana Sayfa
  2. Cinsellik

Cinsellikte Geri Çekme Yöntemi


0

Geri çekme yönteminde sağlanmaya çalışılan şey, spermlerin kadının vajinasına girmesini önlemektir. Bu yöntemde cinsel ilişki esnasında erkek, tam boşalım anı geldiğinde penisini geri çekerek dışarıya boşalır. Halk arasında dışarıya boşalma olarak da bilinen bu yöntem korunma amaçlı kullanılsa da hem hamilelik bununla beraber cinsel yolla bulaşan hastalıklar anlamında her zaman risk taşır.

Gebelikten korunmak isteyen çiftlerdeki “sperm içeri girmezse hamile kalınmaz” düşüncesi son derece yanlıştır.

Sevişme esnasında erkek boşalmasa da, erkeğin penisinde ön sevişme sırasında zevk sıvısı isminde olan ve arasında sperm bulunan bir sıvı oluşur. Kadın hamile kalmaya elverişli olan yumurtlama günlerinden birinde ise erkekten ön sevişme esnasında gelen zevk sıvısının içerisindeki yüzbinlerce sperm, kadının rahim içerisindeki kanallarına ulaşıp yumurta hücresinde gebeliği başlatabilir. Bu anlamda yumurtlama dönemindeki bir kadının ancak zevk sıvısı ile hamile kalması mümkündür. Bu nedenle istenmeyen gebeliklerin birçoğu bu yöntemle kaynaklanır.

Geri çekme yöntemi, ülkemizde yaygın olarak kullanılan yanlış bir doğum kontrol yöntemi olsa da yüzde 40 oranında gebe kalma riski vardır. Eski zamanlardan günümüze kadar kullanılmaya devam edilen bu metot, kadın doğum uzmanları tarafından bir doğum kontrol yöntemi olarak hiçbir zaman önerilmez.

Gebelikten korunmak için etkin yöntemler:

  • Prezervatif
  • Doğum kontrol yöntemi: Spiral
  • Aylık doğum kontrol iğneleri

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap