İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ayrılık-Boşanma
  3. Eski İlişkinizin İzlerinden Nasıl Kurtulursunuz?

Eski İlişkinizin İzlerinden Nasıl Kurtulursunuz?


Bir birlikteliğin bitişi olumlu yahut negatif birçok güçlü duyguyu beraberinde getirir. Ilişki süresince daha güçlü, huzurlu ve sevinçli hissetmenizi elde eden sevgiliniz, ilişkinin bitimiyle birden en korkunç duygulara sebep olabilir. Bu durumun nedeni ise genellikle sevmiş olduğumuz kişinin karşısında romantik olarak savunmasız kalmamız ve duygularımızı egomuzun önüne koymamızdır. Elbette, bu muhteşem bir şey ama sadece işler yolunda gittiğinde. Aksi takdirde elimizde kalan, öfke, kırgınlık veya üzüntü olabilir.

Ilişkiniz sonlandığında, duygularınızı idrak etmek ve çözmek için zamana ihtiyacınız olur. Kızgınlığınızı, utancınızı, hayal kırıklığınızı yahut pişmanlığınızı sağlıklı bir şekilde ifade edebilmeyi öğrenmeniz hemen olası olmaz. Tüm bu duyguları tanımlamanız ve çözmeniz tahmin ettiğinizden çok vakit da alabilir. Sadece devam edebilmek, tekrar bir ilişkiye başlayabilmek yahut tek başınıza sevinçli olabilmek için bu aşamayı atlamanız gerek. Şayet bunu yok sayarsanız, hayatınıza devam etseniz bile sürekli geçmişten gelen bu izleri üstünüzde taşırsınız. Ve hem kendinize hem yeni ilişkinize zarar verirsiniz.

Duygusal hayaletlerinizi kabullenin

Bu geçmişinizde kalan kişiyi suçlayacağınız anlamına gelmiyor. Hatta size gerçekten duygusal zarar vermiş olmalarına da gerek yok. Belki de gayet güzel bir ayrılık periyodu yaşamışsınızdır. Fakat yine de sizi duygusal olarak bir zarar vermiş ve etkilemiş olabilir. Ne çeşit bir davranışa maruz kalmış olursanız olun, hayatınızın kontrolünü elinize alabilmeniz için neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz ve test edebilmeniz gerek. Siz duygusal hayaletinizi kontrol edemezseniz, o sizi kontrol eder. Bu konuda size kimse yardım edemez. Başka birini suçlamak ise kendinizi kurban şeklinde görmenize neden olur. Ve kurban olduğunuz sürece yaşamınızı test edemezsiniz. Sizi etkileyenin ne işe yaradığını bulun ve kabullenin.
Bu hayatınızın kontolünü elinize almak için ilk adım.


Olanların sorumluluğunu alın

Olumsuz düşüncelerden ve toksik ilişkiden kurtulmak için kendinize şans tanıyın. Hiç bir şeyin sizi daha fazla kontrol etmesine izin vermeyin. Bir ihtimal eski sevgiliniz için yeterince iyi bulunmadığınızı düşünüyorsunuz, bir ihtimal de harbiden eski ilişkinizde yeterince çaba gösteremediniz. Fakat bu yeni ilişkinizde de bu şekilde olacağınız anlamına gelmiyor. Sadece sorumluluğunuzu kabul edip, yanlışlarınızı anlamanız gerekiyor. Karşınızdaki kişiye öfke duymaktan kurtulmak için de kendi yanlışlarınızı görmenizde fayda var.


Anlamaya çalışın

Ne kadar üzüldüğünüzü, kırıldığınızı yahut eski sevgilinizin size alışkanlıklarını unutmanız zor olabilir fakat bunları anlamanız mümkün. Sizi bir başkası için mi terk etti? Bu durumun elbette affedilecek bir yanı yok fakat bunu niçin yaptı? Ilişkinizde nasıl sorunlar vardı? Artık sizi sevmiyor muydu? Bir ihtimal de sonu gelmiş bir ilişkiyi sürdürmek için fazla ısrarcı olan sizdiniz. Bir şeyleri anlamlandırmak aslına bakarsak çözmenin ilk adımıdır. Geçmişten kalan hayaletinizi anlamaya çalışın, her şey mantıklı sebeplere dayandığında kurtulmanız daha basit olacak.

Yorum Yap
Emoji İle Tepki Ver

Sende Yorum Yap