1. Ana Sayfa
  2. Aşk/İlişkiler

Ayrılık Acısını Kolay Atlatabilmenin Yolları


0

Ayrılık Acısını Kolay Atlatabilmenin Yolları

Ayrılıkların hemen ardından, çevremizdeki çoğu kişi her şeyi unutup devam etmemizi isterler. Ne kadar iyi niyetli ve yapıcı bir tavsiye olsa da, pek işe yaradığı söylenemez. Çoğu zaman ayrılık acısını yaşayıp hissettiğimiz acıdan kurtulmak, ayrılık kararını vermekten daha zor olabilir. Çevremizdeki kişiler ise aynı durumu daha önce yaşamış olsalar bile, bu konuda bize pek yararları dokunmaz. Bu yüzden en doğrusu, ayrılığın zor günlerini doğru bir şekilde atlatmak için ilişki terapistlerini dinlemektir. İşte, uzmanların ağzından ayrılık acısını atlatmanın yolları…

İlişkinizin Yasını Tutun.

Çoğu kişi, ilişkiden sonraki yas sürecini kısa tutmanız gerektiğini bu durumu çabuk atlatmanız gerektiğini söyleyebilir ama siz bunları ciddiye almayın. Biten ilişkinin ardından yas tutmak, üzüntünüzü, hayal kırıklığınızı, acınızı yaşamak sizden bir şey eksiltmez ya da sizin güçsüz olduğunuzu göstermez. Tam aksine hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilmeniz için bu durum yaşamanız gereken bir süreçtir. Duygularınızı o an hissettiğiniz gibi yaşamak yerine, yok saymayı tercih ederseniz, hayatınıza devam etmeye başladığınız anda bu duygularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Bir şeyi atlatabilmek için ilk olarak o duyguyu sonlandırana kadar yaşamanız gerekir.

Doğru Desteği Bulun.

Özellikle ciddi ilişkiler bittiğinde, çevrenizdeki kişilerin tepkisi tam olarak istediğiniz gibi olmayabilir. Yanlış yaptığınızı, bu ayrılığın doğru bir karar olmadığını duymak size de iyi gelmeyecektir. Bu yüzden doğru kişiden destek aldığınıza emin olun. Eski partnerinizin tüm kötü yönlerini sıralayacak bir arkadaşınızdan, her kararınızda arkanızda duracak ailenizden ya da ihtiyaç duyuyorsanız bir uzmandan destek almanız sizin yararınıza olacaktır. Ayrılık sürecinde yanınızdaki insanların sizi yargılamasına yada eleştirmesine değil, sizi anlamasına ihtiyacınız var. Bunun tersini yapan kişilerle bir süre görüşmemeniz doğru olabilir.

İhtimalleri Aklınızdan Çıkarın.

İlişkiniz boyunca yaptığınız yanlışları düşünüp, senaryolar kurmak yerine kendinize biraz anlayış gösterin ve doğrularınıza odaklanın. “Eğer o gün öyle davranmasam belki de ayrılmazdık”, “O cümleyi kurmasam bu duruma gelmezdik” gibi düşünceleri aklınızdan çıkarmanız sizin yararınıza olacaktır. Öyle davrandınız, o cümleyi kurdunuz çünkü o an için yapılması gereken buydu. Aynı zamanda birçok doğru şeyi de yaptınız ki, ilişkiniz bugüne kadar sürdü. Yaptığınız tüm hataları, bir sonraki ilişkiniz için birer ders olarak görmeye çalışın.


Öfkenizi Boşaltın.

İlişkiler bittiği zaman arkasında iyi duygular bırakmaz. Özellikle de aldatılma gibi kötü bir nedenden dolayı ayrıldıysanız ve istediğiniz gibi bir yüzleşme yaşayamadıysanız, içinizdeki öfke sizi rahat bırakmayacaktır. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey negatif duygularınızdan yazarak kurtulmaktır. Acınızı, kızgınlığınızı, kırgınlığınızı, hayal kırıklığınızı bir kağıda dökün. Eski sevgilinize mektup yazıyormuşsunuz gibi düşünün ve içinizi tam olarak boşaltın. Sonunda da onu affettiğinizi ve artık ondan vazgeçtiğinizi yazın. Daha iyi hissetmenizi sağlayacaksa daha sonra mektubu yok edebilirsiniz.


Etrafınızı Değiştirin.

Evinizde, odanızda eski partnerinizi hatırlatacak birçok eşya olabilir. Eğer unutmayı gerçekten istiyorsanız ve bu konuda kararlıysanız, ilk olarak bunların hepsinden kurtulmanız gerekmektedir. İsterseniz hepsini kutulayıp bir yere kaldırın, isterseniz çöpe atın ama bir şekilde onlardan kurtulun. Ayrıca kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak ufak tefek değişiklikler de yapmayı ihmal etmeyin. Mümkünse yatak odanızın dekorasyonunu değiştirin. Değişikliklerin tamamını yapamıyorsanız, en azından yeni çarşaflar alın, yatağınızı yastıklarla doldurun, birkaç ufak tefek fotoğrafla odanızı renklendirin. Ayrılık döneminde özellikle gecelerin çok zor geçtiği düşünülürse, yatacağınız yeri güzelleştirmek ve yatak odanızı yeni başlangıçlara hazırlamak size iyi gelebilir.

Unutmayın ! Bu hayattaki en değerli şey sizsiniz. Kendinizin kıymetini bilin :)

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap