Kıskançlıkla Başa Çıkmanın Temel Şartı: Hesap Sormaktan Vazgeçin!
 1. Anasayfa
 2. Aşk

Kıskançlıkla Başa Çıkmanın Temel Şartı: Hesap Sormaktan Vazgeçin!

0

Kıskançlıkla Başa Çıkmanın Temel Şartı: Hesap Sormaktan Vazgeçin!

Kıskançlık, ilişkileri zora sokan ve olayların içinden çıkılmaz bir duruma sokan sorulan çıkartabiliyor. Kıskançlık duygusu abartıldığında, aşırıya kaçıldığında ilişkileri tehlikeye atan yorucu ve yıpratıcı bir hal hale dönüşebiliyor. İkili ilişkleride kıskançlığı aşmayı sağlayacak önerileri sizler için derledik. Değerli herseykadin.com okuyucuları için başa çıkmanın 7 yolu sizlerle..

Kendine Güven

Aşırı kıskançlıklar, uzmanlar tarafından “düşük özgüven” olarak tanımlanmaktadır. Kendinize güveniniz tam olmalı ve sevdiğiniz kişinin sizi gerçekten sevdiğine inanmalısınız. Siz sevilmeyi hak ediyorsunuz, güzelsiniz ve çok özelsiniz. Bunu ilk olarak unutmayın.

Sürekli Hesap Sormayın

Onu sürekli arıyor, ne yaptığını, nerede olduğunu soruyor-sorguluyor, yanında kimler olduğunu, kimlerle beraber olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Bundan vazgeçseniz sizin için iyi olur. Siz onun annesi/babası değilsiniz. Nitekim günümüzde anne ve babalar bile artık bunu yapmıyor. En sağlıklı ilişki, güven üzerine kurulan ilişkilerdir. Ona güvenmeyi öğrenmelisiniz.

İletişimi Sık Hale Getirin

Sevdiğiniz  partneriniz ile açık iletişim kurmak, kıskançlıkla baş etmek için en iyi ve mükemmel bir yöntemdir. Neden kıskançlığınızı ve bu duyguyu açığa çıkartan sebepleri ona bahsederek açıkca konuşun. Eğer onun davranışları kıskançlık hislerinizi açığa cıkartıyor ve neden oluyor ise bunu onunla paylaşmaktan çekinmeyin. Bu tür konuları konuşmazsanız, partneriniz bu duyguları atlatmanızda yardımcı olması olası değildir.

Etrafınızdaki Çiftleri Gözlemleyin

Üçüncü bir şahıs olarak dışarıyı gözlemlemek, yaptığınız hata ve yanlışları daha kolay anlamanıza yardımcı olabilir. Çevrenizdeki diğer çiftleri gözlemleyin, eminim ki o çiftlerde de kıskançlık yapan taraflar nihayetinde olacaktır. Dışarıdan bakıldığında diğer çiftlerin kıskançlık sorunlarının nasıl göründüğünü bir gözlemleyin. İlişkinizi gerçekten böyle yaşamak istiyor musunuz?

Fırsat Verin

Partnerinizin sizden bağımsız hareket etmesine izin vermelisiniz. Bırakın arkadaşlarıyla rahatça görüşüp, kendi başına da planlar yapabilsin. O kendine vakit ayırdıkça, siz de kendiniz ile ilgilenin. Unutmayın, kimseye yasaklar koyarak hata yapmasına engel olamazsınız. Sevgilinizi akşam dışarıya göndermeyerek size ihanet etmesine engel olabilir misiniz? İstisnalar harici, elbette hayır.. Yapmak isteyen kişi zaten mutlaka bir fırsat yaratıp bunu yapar. Önemli olan, siz engel olduğunuz için değil de kendisi istemediği için yapmamasıdır..

Terapiye Gidin

Terapiye gitmek, baş edilemeyerek bazı noktalarda profesyonel destek almak dünyanın en olağan şeyidir. Bir terapist, kıskançlık duygunuzun altında yatan temel sebepleri bulmanız ve bunlarla baş edebilmeniz konusunda size yardımcı olurlar. Terapiste gitmek istemiyor iseniz, yardım alacağınız online terapi uygulamalarını araştırabilirsiniz.

Emoji İle Tepki Ver
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir