İlişkilerde En Sık Yapılan Hatalar
  1. Ana Sayfa
  2. Aşk
Trendlerdeki Yazı

İlişkilerde En Sık Yapılan Hatalar

0

İlişkilerde En Sık Yapılan Hatalar

Bir çoğumuz şimdiki zamanda yaşanan ilişkilerin eskisi gibi olmadığından yakınırız. Aslında günümüzde ilişkilerin kısa sürmesinin birçok sebebi bulunmaktadır.Gerçek sohbetlerin yerini sosyal medya üzerinden yapılan konuşmaların almaya başlaması, kişilerin günlük hayatındaki koşuşturması ve stresi, iş hayatında yaşadığı  problemlerin birikmişliği, bunların getirmiş olduğu duygu karmaşıklığını, evdeki ‘en sevdiklerine’ yansıtarak onları kırabilmesi, özür dilemekten kaçınmaları ve kendilerini her tartışmada haklı çıkarmaya çalışmaları, tahammülün zayıflaması çiftleri kolay ayrılmasını sağlayan nedenlerden sadece birkaçı.

KENDİMİZİ HEP HAKLI ÇIKARMAK

Hayatımız boyunca her konuda ve her zaman haklı olmamız mümkün değildir. İkili ilişkilerde taraflardan biri her daim haklı olmaya çalışıyor ise, bu durum ilişkinin eşitlikçi olmasını engeller. Bazen kişiler haklı olmaya o kadar odaklanırlar ki mutlu olma anlarını kaçırırlar. Aslında haklı olmak düşünüldüğü kadar önemli değildir. Asıl önemli olan mutlu bir ilişki sürmektir.İlişkiler söz konusu olduğunda kimsenin yüzde yüz haklı ya da haksız olamayacağını unutmayın ve ilişkilerinizi yıpratan bu önemli hatadan kaçının.

YAPTIĞINIZ HER ŞEYDE ONU YANINIZDA İSTEMEK

İlişkinizde, her iki kişinin de kendine ait alanlarının olması çok önemlidir. Beraber geçirdiğiniz anlar kadar, her kişinin kendi arkadaşlarına ya da ailesine zaman ayırması , kendi hoşlandığını şeyleri yapması, kişilerin ilişkilerine daha objektif yaklaşmalarını ve ilişkilerinden daha fazla keyif alabilmelerini sağlar.

PARTNERİNİZİ ODAK NOKTANIZ YAPMAK

Bu tür bir tutum ilişki açısından son derece sağlıksızdır. Bir ilişkiye kendinizi tamamen vermeniz, her şeyinizi hayatınızda olan kişiye  göre planlamanız sizi hızlı bir şekilde yıpratır ve ilişkinizdeki dengeleri bozar. Hayatınızda olan sevdiğiniz insan, tabi ki sizin için önemli ve değerlidir fakat hayatınızı oluşturan şeylerden yalnızca biri, hayatınızın tümü değil. Bundan dolayı partnerinizi hayatınızın merkezine koymak gibi yanlış bir düşünce içerisine girmeyiniz.

 

SÜREKLİ SOSYAL MEDYADA ZAMAN HARCAMAK

Günümüzde çiftlerin en büyük problemlerden biri, taraflardan birinin zamanının çoğunu telefon ve bilgisayarda geçirmesidir. Eve geldiği zaman elinden telefonunu düşürmemesi, birlikte yaptıkları aktiviteler de sürekli sosyal medya dolaşmaktan, birbirlerine vakit ayırmak yerine başkalarının paylaşım olduklara şeylere bakmak, bilgisayar oyunlarında fazla zaman geçirmek, ilişkiye verilen büyük zarar veren davranışlardandır.

GEÇMİŞTE OLANLARA VE KÖTÜ ŞEYLERE TAKILI KALMAK

İlişkide geçmişte yapılan hatalara takılı kalmak, eskiden yaşanılan problemleri sürekli gündeme getirmek bir ilişkinin zedelenmesine en büyük yol açacak sebeplerdendir! Hatalarından ders alınması önemlidir. Geçmişteki hataları affetmeyi seçtiyseniz bunun getirmiş olduğu sorumluklarını yerine getirmelisiniz, eğer affedemiyorsanız bu konuda destek almalısınız.

HAKARETTE BULUNMAK

Sizi rahatsız eden durumlar sonucu bir tartışma yaşadıysanız bu durumda bağırmaktan ve hakaretten kaçının. Öfkenizi kontrol altında tutmalı ve sorunu daha da büyütmek yerine yapıcı olmaya çalışmalısınız. Karşınızdaki kişinin değerlerine saldırmak ve onu küçümseyici davranışlarda bulunmak da yapacağınız en büyük yanlışlar arasındadır.

FAZLA BEKLENTİ

Önceden aile ilişkilerinizde yaşamış olduğunuz hayal kırıklıkları bilinç altınızda yer edinmiş olabilir ve siz hiç fark etmeden ilişki yaşadığınız kişinin bunları iyileştirmesini bekliyor olabilirsiniz. Bilmelisiniz ki sizin gibi partnerinizin de bilinçaltı ihtiyaçları olabilir. Karşınızdaki kişiden size verebileceği kadarını beklemelisiniz.

İÇİNE ATMAK

Sorunları içinize atıp onları biriktirmek kesinlikle yapacağınız en son şeydir. Aslında doğru zamanda ve doğru ortamda konuşup sorunlarınızı çözmekten kaçınmayın. Aksine içine atmanız, konuşmamanız, sorunların çözümü yerine ilerleyen zamanlarda bu problemlerin daha da büyük sorunlar olarak karşınıza çıkmasına neden olacaktır.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap