1. Ana Sayfa
  2. Anne/Bebek

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler


0

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınların hayatında en önemli olan hamilelik sürecinde birden fazla dikkat edilmesi gereken husus vardır. Bu tarz şeylerin başlangıcında beslenme alışkanlığı gelir. Özellikle ilk gebeliklerde dikkat edilmeyen beslenme şekli, aşırı kilo alımına sebep olduğu için anne adayında birtakım hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Hamilelik sürecinde aşırı yemek bebeğin fazla beslendiği anlamına gelmez. Bebek annenin gün arasında yediklerinden sadece ihtiyacı olanı alır. Geri kalanı anne adayına fazla kilo olarak geri döner. Anne adayının sağlığı için hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk kural beslenme alışkanlığının sağlıklı ve düzenli bir şekilde uygulanmasıdır. Gebelik sürecinde ve hemen sonrasında alkol, sigara ve çeşitli kimyasal maddelerden uzak durulmalıdır. Hijyen hamilelikte çok önemlidir. Anne adayının özellikle vajina temizliğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Hamilelikte kaptığı bir enfeksiyon tedavi edilmediğinde doğum esnasında bebeğe bulaşabilir. Bununla beraber hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir husus ise bu zaman içerisinde yaşanan cinselliktir. Hamileliğin ilk aylarında cinsel yaşama normal bir şekilde devam edilebilir ancak son haftalara girildiğinde anne adayının psikolojisi ve bebeğin sağlığı açısından cinsel ilişkiye girmek uygun değildir. Bu durumda eşler birbirlerine karşı anlayışlı ve sabırlı olmalıdır.


Hamilelikte verilen folik asit ve vitamin ilaçları bebeğin gelişimi açısından çok önemli olduğundan aksatılmadan kullanılmalıdır. Normal devam eden bir hamilelik sürecinde aşırı kasık ve karın ağrısı, kanama olası bir durum değildir. Anne adayının bu tip şikayetleri olursa vakit kaybetmeden doktoruna danışması gerekir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap