1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Organik Sütler Anne Sütü Kadar İyi Mi ?


0

Organik Sütler Anne Sütü Kadar İyi Mi ?

Organik olan her şeyin en yararlı tercih olduğunu düşünebiliriz fakat işler her zaman düşündüğümüz gibi olmamaktadır. Bebeklerimiz için en önemsediğimiz şeylerden birisi de beslenme olduğundan bu durum bu konu anne adaylarımız için önem arz etmektedir.

Anne sütünden sonra devam sütü olarak seçilecek olan sütte de bakılması gereken en önemli ölçüt organik olması değildir; sütün ne kadar organik olmasından ziyade ne kadar anne sütüne yakın bulunduğudur.


Anne sütünde en önem arz iki madde laktoz ve omega-3’tür. Ama bazı organik sütler omega-3 içermeyebilir.
Omega-3 bebeklerin gelişiminde çok önemli rol oynayan bir maddedir. Dolayısıyla seçilecek devam sütünün omega-3 içermesi bu yönden önemlidir.

Bunun yanında organik sütlerin bazılarında nişasta bulunabilmektedir. Fakat nişasta anne sütünde bulunmayan bir madde olmasından, kullanacağımız devam sütündeki anne sütüne yakınlık seviyesi ve doğallık istediğimiz miktarlarda olmamış olacaktır.

Aslında nişasta kullanılan devam sütlerine olmaması gereken bir madde değildir fakat anne sütüne yakın bir devam sütü isteniyorsa nişasta olan sütler bu kritere pek uygun değilidr.Yani sonuç olarak devam sütü olarak belirlenecek sütte incelenecek en önemli iki kriter, bebekler için büyük bir önemi olan omega-3’ün devam sütünde bulunması ve anne sütünde yer almayan nişastanın devam sütünde bulunmamasıdır. Aslında devam sütünün organik olması yada olmaması bu iki kriter kadar önem arz etmemektedir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap