1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Hamileyken Uzak Durulması Gereken Deniz Ürünleri


0

Hamileyken Uzak Durulması Gereken Deniz Ürünleri

Gebelik süresi boyunca uzmanlar haftada en az üç kez balık tüketmeniz gerektiğini söylemektedirler. Ama kimi denizde yaşayan canlıların tüketilmeleri gebelik boyunca önerilmemektedir. Bunlar arasında karides ve midye gibi kabuklu deniz mahsulleri de yer almaktadır. Bunların yanı sıra pastörize olmayan süt ürünlerinin tüketilmemesi de önerilmektedir. Köylerden gelen peynir tüketimi de bulunulmamalıdır. En az ilk üç ay çay ve kahve şeklinde kafeinli meşrubat tüketilmemelidir. 1 fincan kafeinsiz kahve tüketimi ve açık çay için ilk üç ay izin verilmektedir. İlerleyen aylarda daha fazlası tüketilmesi uygundur.

Fast food şeklinde beslenerek fazla kalori ve trans yağ alacağınızı unutmamalı ve hamilelik döneminizde bu tarz beslenmeden kaçınmalısınız. Yüksek oranda yağ ve katkı maddesi içeren bu gıdaları hamilelik döneminizde tüketmeniz asla önerilmez. Anne adayları özellikle protein bakımından zengin içerikli besin tüketiminde bulunmalı; taze sebze ve meyve tüketimi bakımından varlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmelisiniz. Boya, koruma maddesi, çeşitli kimyasallar ve gazlı meşrubat tüketiminden uzak durmalısınız.

Gebelik döneminde folik asit bakımından zengin içeriğe sahip beslenme alışkanlığı elde edebilmeniz gerektiği gibi bununla birlikte balık tüketiminde konserve balık tercih edilmemelidir. Kısacası ton balığı tüketimi önerilmemektedir. Siz her ne kadar istediğiniz balığı bulamadığınızda ton balığı tüketimi tercihinde bulunmak isteseniz de hamilelik döneminde civa alımını desteklediği için gebelik süresi süresince konserve balık tüketilmemelidir. Fakat canınız çok istiyorsa ayda bir minik kutu tüketmenizde de fazla zarar görülmemektedir. Bebeğinizin sağlıklı doğabilmesi için bu süre zarfında sizlere önerilen şeklinde karides, midye şeklinde kabuklu ve ton balığı şeklinde civa değeri yüksek balık tüketmemelisiniz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap