1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte Stres


0

Hamilelikte Stres

Anne adaylarının hamilelikten kaynaklanan hormon değişiklikleri nedeni ile hamilelikte stres, sıkça yaşanmış olan sorunlar arasındadır. Hormon değişikliği dışında stres yaratan faktörler kişinin evliliğinde yaşadığı maddi, manevi problemler, hamileliğinde kişiyi zorlayan sağlık sorunları, doğum korkusu vb. biçimde birçok sebep gebelikte stres oluşmasına neden olabilir.

Ancak uzmanların yapmış oldukları incelemelerde, anne adaylarının yaşadığı her çeşit üzüntü ve sıkıntı bebeği ciddi oranda negatif bir halde etkilediğini ve aşırı stres altında hamilelik geçiren anne adaylarının erken doğum yapabileceği açıklandı. Bununla birlikte aşırı stresten dolayı hamilelik normal gidiyor gibi görünse de bebek doğduğunda kilosu normale oranla daha düşük olabileceği de bildirilmiştir. Yaşanmış olan her şeyi takıntı haline getiren kişilerde hamilelikten sonrada stresin devam edeceğinden bu vaziyet ağır bir depresyon şeklinde ilerleyebilir. Bu nedenle önlem alınması için hamilelikte olabildiğince anne adayı stres yaşabyaileceği olaylardan ve kişilerden uzak tutulmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilerek, düzenli beslenilmelidir.

Doğumla alakalı ciddi endişeler ve korku yaşanıyorsa hekiminize danışıp sıkıntı çözülmeye çalışılmalıdır. Bu da işe yaramıyor ise anne adayı ve bebek sağlığı için psikiyatrist desteği alarak gebelikte stresi en aza indirip sağlıklı bir şekilde bu sürecin tamamlanması sağlanmalıdır.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap