1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte Beslenme


0

Hamilelikte Beslenme

Sağlıklı bir gebelik periyodu için, anne adaylarının beslenme düzenine dikkat etmesi, bebeğin gelişimi bununla birlikte anne adayının sağlıklı bir süreç geçirmesi açısından önem taşır. Peki, hamilelikte yanlış beslenme nasıl meydana gelir? En önemli yanlış bilgiler içinde; anne adayının kucak kucak yemesi gelmektedir. Aslına bakarsak buradaki yiyecek yemenin amacı acıkma hissinden dolayı değil, önemli olan annenin gerektiği vitaminleri almasıdır. Gebelik döneminde yenilen yemeklerdeki bir takım vitamin ve mineraller bebeğin de sağlıklı gelişmesini sağlar.

Bu nedenle hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır? sorusuna cevap olarak; vücudun ihtiyacı olduğu kadar vitamin taşıyan besinler tüketilmelidir diye cevap verilebilir. Gebelik döneminde sağlıklı beslenme için aşırı yemek tüketmek yarardan çok zarar verir. Burada önemli olan husus; normal bir kadınla gebe bir kadının alması gereken vitaminlerin farklılık göstermesidir.


Örneğin; hamilelikte beslenme için en önemli bir husus; gebelik döneminde folik asit ihtiyacının fazla olmasıdır. Folik asit ve demir ihtiyacı bebeğin zihinsel gelişimini sağlar ve aynı zamanda da anne adayının daha rahat bir gebelik süreci geçirmesine destek sağlar. Bundan dolayı uzmanlar çocuk sahibi olmak isteyen kişiler için, hamile kalmadan önce bu vitamin takviyelerini kullanması gerektiğini tavsiye etmektedir. Hamile kalmak isteyen kişilerin önceden kadın doğum uzmanına muayene olması, daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmesine yardımcı olacaktır. Bunun dışında, hamilelikte kilo alımı mevzusu da öteki önemli konular içinde yer alır. Tüm anne adaylarının korkunç rüyası olan aşırı kilo endişesi, yetersiz beslenme gibi sonuçlar meydana getirmektedir.

Hamilelikte kaç kilo alınmalıdır?

• Gebelik döneminde alınması gerekilen yaklaşık kilo, her ay yaklaşık 1 ila 2 kilo içinde değişkenlik gösterebilir.
• Hamilelik döneminde dengeli beslenme için; bir diyetisyenden yardım alınması önerilir.
• Hamilelikte kilo alımı anne adaylarının mevcut kilosuyla da alakalı bir durumdur. Eğer anne adayı aşırı zayıf ise; yaklaşık olarak 16_17 kg alması öneri edilir. Fakat kilo sorunu olan kişiler içinse 11-12 kilo alınması önerilir.

Sonuç olarak hamilelikte nasıl beslenilmeli? sorusunun kesin ve net cevabı; uzman bir hekime başvurarak, tetkikler cevabında beraber alınması gerekilen karara bağlıdır. Çünkü her anne adayının alması ihtiyaç duyulan vitamin takviyesi farklılık gösterir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap