1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Hamilelik Döneminde Yatış Pozisyonları


0

Hamilelik Döneminde Yatış Pozisyonları

Gebelik dönemlerinde yaşanılan en büyük sorunlardan bir tanesi de yatış pozisyonlarıdır. Birçok bayan, doğru ve ferah konforu bulmayı arzuladığı gibi yakalamayı arzuladığı uykuyu da en iyi şeklinde alabilmek ister. Fakat gebelikte ferah bir yatış pozisyonu, şahıstan şahsa göre farklılık gösterebilir.

Elbette  anne adayı olacak bir bireyin konforu için önemli olan gebelik döneminde yatış pozisyonu tıbbi taraftan bakıldığında da önemli bulunduğu bilinir. İlk 25 haftalık hamilelik döneminde yatış pozisyonu tıbbi yönden önem kazandırmaz. Ancak 25.haftanın ardından anne adayları için yatış pozisyonu önem kazanmaya başlar,çünkü bu dönemden sonra her pozisyonda anne adayı yatamaz. Ancak bir birey, 8 saatlik uykuda ortalama 25 kez pozisyon değiştirirken,bir annenin tek pozisyonda yatabilmesi de olası değildir.

Anne Adayı Hangi Pozisyonda Uyumalı?

Erken doğum riski olan, plasenta yetmezliği görülen anne adaylarında sırt üstü yatış hamilelik sürecinde önerilmez.
Her vakit yan yatış pozisyonu ve sol yönü seçmeleri önemsenir. Sebebi ise rahmin arkasında damar sıkışması olmasını engellemeye yöneliktir.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Yatış Pozisyonu

En ferah hamilelik devresi ilk 3 ay olarak kabul edilir. Çünkü bu dönemde yatış pozisyonu ile ilgili bir sınırlama olmaz. Yatakta istenilen şekilde istediğiniz pozisyonda olabilirsiniz. Fakat kimi uzmanlara göre hamilelik döneminde yüz üstü yatış pozisyonunun, bazı sakıncaları da yanında getirdiği belirtilir.

Hamilelikte Sırt Üstü Yatmak Zararlı Mıdır ?

Sırt üstü yatış pozisyonunun gebelik döneminde sakıncası mevcut değildir. Anne adaylarının genel olarak söylediği şey ise, yan yatış şekliyle ferah uyuyabildikleridir. Aslında sırt üstü yatmada da bir sorun gözlenmemektedir.
Tabi bu yatış pozisyonunda, anne adayının nefes darlığı gibi bir sorunu yok ise yatması uygun bulunur. Çünkü gebelik döneminde nefes darlığı en çok sırt üstü yatışlarda meydana geldiğinden dolayı yan yatış pozisyonu önerilir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap