1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Hamilelik Döneminde Oluşan Duygusallık


0

Hamilelik Döneminde Oluşan Duygusallık

Bebek bekleyen anne adayları, ilk aylarda bebeklerinin olacağını öğrenmesiyle yaşadığı heyecandan dolayı 1-2 ayı hiç anlamadan atlatırlar. Bu aylardan sonra bebeğin anne karnında gelişip büyümesiyle beraber anne adayının hormonlarının değişmesiyle, hamilelik döneminde duygusallık yaşanmasına yol açar.


Oluşan bu duygu değişimleri ile kimi zaman bir ağlama krizi ile kimi zaman ise tamamen içine kapanmış şekilde dışa yansıyabilir. Bayanların yaşamı boyunca beden ve duygusal açıdan en zorlu şekilde geçen hamilelik sürecinde eşler ne olursa olsun anne adayına her anlamda destek vermelidir. Ara sıra kendisini yalnız ve kötü hissedebilen anne adayı, hamilelik döneminde duygusal çöküntü yaşayabilir. Bu durum kısa süreli ve aşırıya kaçmadığı sürece normal sayılabilir. Hormonlardan kaynaklanan hamilelik döneminde duygusallık probleminin ayrı bir sebebi ise eşlerin ilgisizliğidir. Bu durum anne adayını çok inciten ve kendini yalnız hissetmesine sebep olan bir sıkıntıdır.

Geçici bir süreç olan hamilelikde eşler birbirlerini anlamaya çalışıp, bu dönemi zorlu hale getirmemelidir. Bunun yerine gün arasında bebekleriyle konuşup keyifli vakit geçirerek, bebeğin ve anne adayının sağlıklı bir şekilde hamilelik sürecini tamamlamasını sağlamak daha faydalıdır.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap