1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Hamilelik Belirtileri


0

Hamilelik Belirtileri

Erişkinlik çağıyla beraber her hanımın yumurtlama döneminden itibaren, vücut kendini gebeliğe hazırlar. Bu hazırlıklar içinde göğüslerde dolgunluk, vücutta ödem artması ve rahim duvarının kalınlaşması benzer biçimde belirtiler yer alır. Ama vücudun bu tür değişimleri genellikle adet döneminde de görüldüğü için gebelik belirtileri ile karıştırılabilir. Genellikle sağlıklı bir kadın 28 ila 30 günde bir adet görür. Fakat adet düzensizliği yaşayan ve buna bağlı hormon düzensizliği şikâyeti olan kişilerde hamilelik belirtileri farklılık izah edebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

• hormonların artması sonucu ortaya çıkan bağırsak tembelliği
• halsizlik, bulantı yada kusma
• baş ağrısı yada baş dönmesi
• göğüslerde hassasiyet
• iştah düzeninde bozulmalar
• vajinal akıntıda artma
• sinirlilik hali

Tüm bu hamilelik belirtileri haricinde, bazı kadınlarda ise herhangi bir gebelik belirtisi görülmeyebilir. Bununla birlikte, adet gecikmesi yaşayan birçok kadın, bu belirtilere hamilelik şüphesi ile yaklaşır. Ama yumurtalıklarda oluşan kistler, hormon dengesindeki bozulmalar, yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan menopoz süreci yada aşırı stres altında yaşayan kişilerde de adet gecikmesi görülebilir. Tüm bunların dışında, eczanelerde bulunan hamilelik testleri ile gebeliğin doğruluğu tespit edilebilir. Ama evde uygulanan gebelik testleri %100 gerçeklik gösteremediğinden, kesin bir sonuç için kan testine başvurulabilir. Bu tür testlerin hamileliğin ilk haftasında yanıltma payı olabilir.

Henüz yeni yeni rahim duvarında oluşan kalınlaşma ve ceninin oluşmasıyla testler kesin sonuç vermeyebilir. Bundan dolayı en kesin sonuç adet bitiminden sonraki 1 hafta ila 10 gün içinde yapılacak olan kan testiyle kesin kararı gösterecektir. Ama adet kesilmesiyle beraber baş dönmesi ve buna bağlı mide bulantıları; genel hatlarıyla hamilelik belirtileri olarak düşünülebilir. En son hamilelik şüphesi yaşayan kişilerin röntgen cihazı benzer biçimde radyasyon yürüyerek cihazlardan ne olursa olsun uzak durması gerekir. En önemlisi gebe olduğundan şüphelenen kişilerin kullandıkları herhangi bir ilaç var ise derhal ilacı kesip doktora başvurmalıdır. Hamile kalmak isteyen kişilerin, daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesi için kadın doğum uzmanına başvurması önerilir. Gebelik öncesinde meydana getirilen rutin testler ve kullanılacak vitamin takviyeleri anne adaylarının daha huzurlu bir dönem yaşamasını sağlayacaktır. Kişinin olası bir hastalığı varsa daha önceden teşhis konularak yapılacak tedaviyle beraber sağlıklı bir gebelik süreci geçirilebilir.

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap