1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Düşük Sebepleri ve Korunma Yolları


0

Düşük Sebepleri ve Korunma Yolları

Her anne adayının kaygı duyduğu en önemli gebelik problemi olan düşük, birden fazla nedenden oluşmaktadır. Gebelik sırasında düşük riski, birbirinden farklı sebeplerden meydana gelebilir.

Hamilelikte düşüğün nedenleri nedir?

Sağlıklı bir hamilelik döneminin, hamile olacak kişinin yaş ortalamasıyla doğrudan ilişkisi vardır. Yumurtlama hücreleri erişkinlik döneminde başlayıp, ortalama 35 yaştan sonra hücrelerin kalitelikleri zaman içinde azalır. Bu nedenle hamilelikte düşük sebepleri arasında ileri yaş sendromu görülebilir. Bunun yanı sıra, erkeklerdeki yaş unsuru da, anne adayında düşük riskini yükseltmektedir. Ama erkeklerin sperm kalitesi, kadınlara bakılırsa daha geç yaşlarda azalmaya başlar. Bu yaş aralığı ortalama 50 yaşlardan itibaren başlar. Bunun haricinde, birden fazla kürtaj olmak da düşük riskini beraberinde getirebilir. Birden fazla kürtajın, rahim duvarının genişlemesine neden olmasından dolayı, bebeğin rahime tutunma gücünü de azaltmış olur.

Yaygın olarak bilinen en önemli yanlışlardan biri de; anne adayının aşırı hareket etmesinden kaynaklanarak kabul edilen düşüklerdir. Bu konum tamamen anne adayının rahim duvarının darlığıyla birlikte, bebeğin de sağlıklı gelişimine bağlıdır. Unutulmaması gerekilen şey; sağlıklı bir bebek, cinsel aktivite ve hareketlilikle basit basit düşmez. Bunun haricinde, gebelikte düşüğe neden olan kan pıhtılaşması sorunu da olabilir. Fakat kan pıhtılaşması hastalığının tedavisi çok kolaydır.


Dolayısıyla kişi hamile kalmaya karar verdiği andan itibaren bir doğum uzmanına muayene olarak gerekli testleri yaptırması, sağlıklı bir gebelik için önemli bir adımdır. Gebeliğe karar veren bir kişinin, daha rahat bir gebelik süreci geçirmesi için; gerekli kan testleri için doktora başvurmalı ve gebelik esnasında yapılmaması gerekilen davranışları öğrenmelidir. En önemlisi, bebek sahibi olmak isteyen kişilerin, en kısa zamanda sigara ve alkolden uzak durmaları gerekir. Son olarak dikkat edilmesi gerekilen en önemli şeylerden biri de; stres yaşayabilecekleri ortamlardan kaçınmaktır.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap