1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Doğurganlığı Arttırmanın Doğal Yolları


0

Doğurganlığı Arttırmanın Doğal Yolları

Kimi vakit yaşamınızda hamile kalmamanız için hiçbir sorun olmasa dahi hamile kalamıyorsunuz ve bebek sahibi olmak isteyebiliyorsunuz. Kısırlık sebeplerinin sizde mevcut olmayışı, üremeyi engelleyici sağlık problemlerinin bulunmaması gibi durumlar gebe kalmamanız için yeterli olmayabilmektedir. Doktor kontrolünden geçtiğinizde hiçbir sağlık sorununuz bulunmuyorsa dönüp kendinize bakma vakti gelmiştir. Hamile kalmak için beslenme düzeninizi gözden geçirerek kendinize sağlıklı besinlerin yer aldığı bir beslenme tablosu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturduğunuz taktirde hamile kalma olasılığınız % 80 oranında artış göstermektedir.

Öncelikle folik asit bakımından zengin içeriğe sahip besin tüketimi tercihinde bulunmalısınız. Çinko bakımından varlıklı gıdalar, lifli besinler, kalsiyum içeren süt ürünleri, demir bakımından zengin kırmızı et tüketimine dikkat etmeniz doğurganlığınız da artış gösterecektir. Kuru baklagiller, fındık- ceviz şeklinde sert kabuklular ve yumurta tüketimlerinizde son derece başarılı yiyecek tercihleri olup protein bakımından varlıklı içeriklere sahiptirler. Rahat karbonhidrat tüketimlerinize sınırlama getirmeniz gerekmektedir. Somon, uskumru ve sardalya şeklinde balık türleri bol oranda omega 3 içerdiği için doğurganlığınızı arttırıcı rol oynamaktadırlar.


Trans yağ içeriği bulunan hazır gıda tüketimlerinizi sınırlandırmalısınız; çünkü bu yiyecek tüketimleriniz yumurtlama dönemlerinizi verimsiz geçirmenize sebep olmaktadır. Greyfurt, hurma, nohut, mercimek, kuru fasulye, sarımsak- soğan, tere, karnabahar, armut, kereviz, soya, havuç, lahana ve roka tüketimlerinizi arttırmalısınız. Tuzlu yemeklerden, işlenmiş konserve tipi yemeklerden, şarküteri ürünlerinden, çok yağlı gıdalardan ve kızartmalardan uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Karbonhidrat tüketimine özen gösterilmelidir. Baba adaylarının da e vitamini bakımından zengin besin tüketmeleri ile sperm sayılarında artış olacağı kanıtlanmıştır.

Yazımızda bulunan besinleri tüketmenizi öneririz. En kısa zamanda mutlu haberler almanız dileğimizle :)

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap