1. Ana Sayfa
  2. Hamilelik

Doğum Korkusu


0

Doğum Korkusu

Yaklaşan doğum haftasıyla birlikte hanımlarda doğum korkusu fazlaca artış gösterir. Oluşan bu tehlike birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Peş peşe düşük meydana getiren kişilerde bebeğini kucağına alamama korkusu zaman geçtikçe büyür ve ciddi anlamda bir sorun haline gelir. Anne adaylarında oluşan doğum korkusu hafife alınmayacak kadar ciddi bir psikolojik bozukluktur.


Anne adayının yaşadığı bu gerginlik, direkt bebeği negatif olarak etkilemektedir. Bebek dış dünyadaki sesleri duyarak bu duruma uyum sağlamaya çalışırken, anne adayının çok fazla stres yüklü olması bebeğinde çok gerilmesine sebep olur. Bununla beraber çevrelerindeki kişilerin anlattığı doğum anı, anne adayının normal doğumda çok fazla acı çekerim korkusu, sezaryen doğumda ise bayıltıldıktan sonra ya uyanamazsam, ya bebeğimi göremezsem gibi çok fazla düşünce meydana gelir.

Günümüzde fazlasıyla gelişmiş olan tıp ve uzman doktorlarımız sayesinde artık birçok ölümcül hastalığın bile tedavisi bulunmuşken doğumda oluşabilecek komplikasyonlara karşıda önlemler alınmıştır. Belli bir oranda yaşanan bu doğum korkusu fazlaca doğaldır. Sonuçta içlerinde mucizevi bir halde her gün biraz daha büyüyen bir canlı olduğunu bilmek ve onu zamanı gelince dünyaya getireceğinin ayrımında olmak rahat bir psikoloji değildir. Bu nedenden dolayı bayanlar için en sıkıntılı dönem olan hamilelik dönemi, eşlerin ve ailenin anne adaylarına fazlasıyla destek vermesi gerekir. Aksi halde hanımlarda doğum korkusu istemeyen noktalara ulaşabileceği şeklinde uzman yardımı alınmadan atlatılamaz. Böyle bir durum geliştiğinde anne adayı ve bebek ciddi miktarda olumsuz şekilde etkilenir.

Anne adaylarının sadece bebeğini kucağına alacağı ve küçük ellerine dokunacağı anı hayal ederek, bu eşsiz güzellikteki durumun keyfini çıkartmalıdır. Doğum sancıları ve ondan sonra çekilen ağrılar geçici olduğundan, bu sancıların sonrasında mucizevi bir varlığa sahip olunacağını unutmamak önemlidir. Hayatta bazı şeyler kazanılırken bazı zorluklardan geçmek gerekmektedir.

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap