1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Hastalıkları

Çocuklarda Yüksek Ateş


0

Çocuklarda Yüksek Ateş

Kış aylarında çocuklarımızda yüksek ateş durumu daha fazla gözlenmektedir. Bu durum tüm anne ve babaları çok fazla telaşlandırmasına rağmen doğru tedavi yöntemleri ile çocuğunuzun daha kısa sürede rahatlamasını ve bu durumu daha çabuk atlatmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklardaki ateş genellikle uygulanan yöntemlerle beraber kısa zamanda geçse dahi bazı durumlarda antibiyotik tedavisi alması gerekebilir.Yüksek ateş durumunda hemen müdahale edilmez ise daha büyük sorunlara yol açabilir.Bazı zamanlarda ise yüksek ateş ciddi olabilecek bazı hastalıkların habercisi de olabilir.Bu gibi sebeplerden dolayı ateşin nasıl düşürülmesi gerektiği ve ne gibi durumlarda doktora başvurulması gerektiği bilinmelidir.


Yüksek ateşin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, mide ve bağırsaktaki enfeksiyonlara bağlı ishal ve kusma durumlarında, özellikle kız çocuklarında idrar yolu enfeksiyonlarında, zatürre, memenjit, eklem ve kas ağrıları gibi rahatsızlıklar yüksek ateşin nedenlerindendir.

Vücut sıcaklığının 39-40 derecenin üzerine çıkması durumunda vücut çok fazla enerji harcamaya başlar, kalp ve solunum daha hızlı çalışır. El,kol ve bacaklar daha soğuk olmasına rağmen vücut fazla sıcaktır. Bu gibi durumlarda çocuğumuzun üstünün kapatılması havale geçirmesine sebep olabilir. Bu yüzden üzerindeki kıyafetleri çıkarmanız ve oda sıcaklığını azaltmanız gerekmektedir. İçine aspirin ezdiğiniz soğuk ve sirkeli su ile eklem yerlerine ve alnına baskı yapılması ateşin vücuttan atılmasını daha da zorlaştırcaktır. Bu yöntemler yerine ateş düşürücü şuruplar ve başının dışarı kaldığı ılık duşlar tavsiye edilmektedir. Su takviyesinde bulunulması ilk etapta çok faydalı olacaktır.Yeni doğan ve 3 aya kadar olan bebeklerde ateş yükselmesi çok önemli olduğundan mutlaka doktor kontrolünde hareket edilmesi tavsiye edilmektedir.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap