1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Hastalıkları

Bebeklerde Kolik Hastalığı


0

Bebeklerde Kolik Hastalığı

Bebeklerde sık görülen hastalıklardan bir tanesi de koliktir. Kolik bebeklerin hiçbir rahatsızlıkları ve gereksinimleri olmadığı halde sürekli ve kuvvetli olarak ağlamasıdır. Genelde annelerin en şikâyetçi oldukları haldir ve birçok anne bu halde nasıl bir süreç geçireceğini bilmemektedir.


Genellikle bebeklerin dünyaya gelmesinden bir ay ardından başlar ve 5. ayına kadar devam eder. Bebeklerin %20’sinde görülen bir hastalıktır. Bebeğinizin kolik olduğunu hasta değilken ve karnı tokken durmadan ağlaması, ağlama nöbetlerinin 3 zamana yakın devam etmesi ve gün içinde sürekli huzursuz olduğundan anlayabilirsiniz.

Kolik hastalığının nedenleri arasında annenin hamilelik döneminde gerilimli ve mutsuz olması, bebeğin yediklerini hazmedememesi ve gaz sancısı çekmesi, veya annenin ani huzursuzlukları sayılabilir.
Bebeğe banyo yaptırmak, çarşafla veya ayağında sallamak, karnına ılık bez koymak, bir miktar dışarıya çıkarıp arabasında veya arabanızda gezdirmek, müzik dinletmek kolik hastası olan bebeğin kendisini iyi hissetmesi için yapılacaklar bazı yöntemlerdir.

Ayrıca bebeklerini emziren annelerin gaz yapmış gıdaları, kafeinli içecekleri, baharatlı besinleri ve sigarayı azaltmaları bebeğe iyi gelecektir. Anneler kendilerini ne kadar mutlu ve huzurlu hissederlerse bu durum bebeklerine de geçecektir.

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap