1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Çocuğunuza Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir ?


0

Çocuğunuza Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir ?

Çocuğunuzun bezi gün içerisinde 1-2 saat süresince kuru kalıyor, sabahları kuru uyanıyorsa, dışkı süreyi kestirebiliyorsanız, dışkı ve idrar hallerine karşı ilgi varsa, tek köşeye gidip çömeliyor ise, basit yönergeleri anlıyorsa, kuru ve ıslak, aşağı ve yukarıya manalarını fark ediyorsa, kaka yapmanın çiş yapmanın terimlerini biliyorsa, bebek bezinden rahatsızsa, pantolon ve iç çamaşırı aşağı indirmeyi başarıyorsa çocuğunuzun bundan sonra abiye eğitiminin hazır olduğunu işaret ediyor bu soruların cevapları…

Tuvalet eğitimi için ideal yaş nedir ?

Gelişimsel becerisine göre değişikliğe uğrayan abiye eğitimi konusunda çocuğunuzun ve kuşkusuz sizin bu vaziyetlere hevesli olmanız beklenir ve istenir. Pek defa çocuk için 1.5 – 3 yaş aralığı çocuklar için abiye eğitimi makul yaş aralıklarıdır. İdrar keselerindeki 20 – 21. ay ardından ki sıkça boşalmalar ise muayene edilmelidir.
Tuvalet eğitimini uzatan haller bu gibi haller olabilir. Bu sebeple ise 0-2 yaş aralığı değil, 2 yaşından ardından abiye eğitimini çoğu uzman tavsiye eder. Ortalamalar işaret ediyor ki; 29. ay ardından kız çocukları, 31. ay ertesi ise erkek çocukları için abiye eğitimi uygundur. Çocuklarda ortalama %98 oranında 3 yaş başlangıcıyla birlikte abiye eğitimi sonuçlanmış olması gözlemlenir.

Tuvalet Eğitimi Gecikirse Ne Olur?

Çocuklarda abiye eğitimi geciktiğinde, çocuğunuzun muayenehane kabızlık veyahut idrar tutamama gibi sorunları de ortaya gelebilir. Normal gelişim için 4 yaşının üzerinde olan çocuklarınıza abiye eğitimi vermek için defa gecikmiş olacağınız kabul görülür.Tuvalet eğitimi ile ilgili çocuğunuzun hazır olacağı zamanda sizin de hazır olduğunuz ehemmiyetli tek detaydır. Siz de bu eğitime hazır mısınız? Zira çocuğunuz bu süreçte bir çok sefer altına kaçırabilir, geceleri de tuvalete kaldırmanız gerekebilir. Bunları da göz önüne alarak çocuğunuza güven vermeli ve güvenmelisiniz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap