1. Ana Sayfa
  2. Çocuk Gelişimi

Bebekler Konuşmaya Ne Zaman Başlar ?


0

Bebekler Konuşmaya Ne Zaman Başlar ?

Sıhhatli bir şekilde bebeğini kucağına alan her anne ve babanın talebi, bebeğin gelişimini tamamlamaya çalıştığı zaman içerisinde hiçbir sıhhat sorunu ile karşılaşmamaktır.

Normal olarak bu zaman için her ilerleyen hadise karşısında kaygı duyun aileler bilhassa bebeğim ne vakit konuşacak? gibi sualleri kendi kendilerine sorup kaygılı bir bekleyiş içerisine girerler.

Peki, bebekler ne vakit konuşmaya başlar?

Bebeklerin konuşma eylemini gerçekleştirebilmesi için, sinir sistemi, ağız ve damak yapısı ile dil düzeneğinin yeteri derecede ilerlemiş olması bebeğin konuşmaya başlaması için gerekmektedir. Sağlıklı bir bebek 7. ve 10. ay arasında öncelikle anne, ardından ise baba kelimesini söyler.

Bazı çocukların dil sistemi henüz erken geliştiği için bu müddet zarfında mama, gogo, kaka, cici gibi birkaç muhtelif sözcük ancak üretebilirler. Bebeklerin 9. ay ve 12.  ay arasında seslere karşı duyarlılık ve reaksiyon sistemi geliştiği için, seçtiği kelimeleri vurgulayarak ve kendisini ifade etme biçimi olarak kullanır.

12. ay ve 18. ay aralığında inceleme ve merak içgüdüsü gelişerek ne, sebep, nerde, hani, yok gibi kelimeler geliştirmeye başlar. Bunun akabininde 18. ay ve 24. aylarda çocuk her sesi çıkarıp taklit etme özelliği geliştiği için kendisini ifade etmeye çalışıp, değişik tümceler kurma gayreti içerisine girer. Çocuk 2 yaşında ortalama 100 sözcük konuşabilir.

3. Yaşına geldiğinde ise akıcı bir şekilde konuşmak için düzgün cümleler kurmaya çalışır. 3 yaşından sonra her ay kendini yenileyerek akıcı bir konuşma şekline sahip olur.

Tabi bu gelişme sistemi her çocukta bir olmaya bilir. Hiçbir sağlık sorunu olmaksızın bazı çocuklar çok erken konuşur bazıları ise biraz geç konuşabilir. Bu durum oldukça normaldir.

Bununla birlikte bebekler neden konuşamaz?

Sorusuna cevap vermek gerekirse, bebekte doğuştan gelen bir işitme problemi veya doğduktan sonra geçirilmiş olan ateşli bir hastalık, orta kulak iltihabı gibi rahatsızlıklar bebeklerde konuşma geriliği yaratabilir. Bebeklerin 12. Aydan itibaren bazı kelimeleri kullanmış olması gerekir.

Eğer hiçbir şekilde kelime üretemiyorsa bu durum bebeklerde konuşma bozukluğu ile zeka geriliği gibi sorunları teşkil edebildiğinden mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap