1. Ana Sayfa
  2. Anne/Bebek

Bedeniniz Hamileliğe Hazır Mı?


0

BEDENİNİZ HAMİLELİĞE HAZIR MI ?

 

Bebek sahibi olmak ve bu duyguyu yaşamak istediğinizi hissettiğiniz zaman, bebek sahibi olmaya hazır olduğunuzu düşünebilirsiniz. Hamile kalmak için ruhen hazır olsanız bile, peki bedenen buna hazır mısınız? Hamilelik sürecinde iki kişilik bir ömür süreceğiniz için hamile kalmadan önce vücudunuzu iyi çözümlemeli ve eğer bu konuda bir eksiklik hissediyorsanız, hemen bu yolda onarıma başlamalısınız.

Hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle kendinizi fiziken buna hazırlamalı ve ömür kalitenizi yükseltmelisiniz. Yaşam kalitesinden kasıt maddi anlamda değil, daha sağlıklı bir hayat yaşamanızdır. Bunun için öncelikle kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerekmektedir. Alkol ya da sigara kullanıyorsanız bunları terk etmeli, hareketsiz bir yaşam tarzınız var ise sporu yaşamızına dahil etmelisiniz. Hamilelik öncesinde ve hamilelik esnasında yaptığınız fiziksel aktiviteler hem daha rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlar hemde daha rahat ve konforlu bir doğum yapabilirsiniz.

Tertipli bir yaşam sürmeye gayret etmelisiniz. Uykunuzun ve günlük hayatınızın belli bir düzen içinde olması sizi stresten koruyacak ve hamile kalabilmeniz kolaylaşacaktır. Ek olarak bu vakit içinde beslenmenize de dikkat etmeniz önemlidir. Abur cubur yemekten vazgeçmeniz ve sağlıklı yemeklere yönelmelisiniz. Sağlıklı yiyecekten kastımız sebze ve beyaz et ağırlıklı bir beslenme düzenidir. Mümkünse zeytinyağını sofranızdan eksik etmeyiniz, hamileliğe hazırlarken içerisindeki enzimlerde bebeğinizin gelişiminde önemli yer tutacaktır.

Hamilelik sürecinde bir anne adayının vücudunda en fazla ihtiyaç duyulan enzimin omega 3 olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle haftada 3 defa balığı sofranızda bulundurmanızda fayda vardır.

 

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap