1. Ana Sayfa
  2. Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebek Tırnak Kesimi


0

Yenidoğan Bebek Tırnak Kesimi

Yeni doğmuş tek bebeğin tırnak kesimi birçok annenin korkusudur. Bu yüzden yeni anneler tırnak kesimini hep gelecek haftalara ertelerler. Tırnak kesiminden korkan anne ve babaların kurtarıcısı bebeğin küçücük ellerine taktıkları eldivenlerdir. Hem yüzünü çizmemesi hatta kendisine şuursuz tek şeklinde zarar vermemesi yerine eldivenler epey faydalıdır.

Yeni doğan bebeğin tırnakları sebep kesilir ?

Ancak tırnakların gereğinden çok uzama göstermesi durumunda parmak uçlarında acı hissi yaratabilir. Fazla uzamasına fırsat verilmeden kesilmesinde fayda bulunmaktadır. Bebeğin tırnaklarının sıhhatli bir şeklinde kesilebilmesi için ilk olarak iyi bir tırnak makası edinilmesi lazımdır. Minik tırnaklarına en uygun bir tırnak makası seçimi yapması durumunda tırnak etlerine zarar vermeden tırnaklar kesilebilir.Bu konu da ufak manikür makasları istenilen vazifeyi sıhhatli bir şeklinde yerine getirebilir.

Ancak herkesin tercihi manikür makası doğrultusunda olmayabilir, normal tırnak makasları da aynısı fonksiyon gördüğü için kimi ailelerin seçimleri bu istikamette olabilir. Tamamen kullanım rahatlığı düşünülmelidir.Pek defa aile bebeği uyur iken tırnaklarını kesmeye çalışır.
Aslında defa hatalı tek davranıştır. Bebeğin uyku sırasında şuursuz tek harekette bulunması ile eti zarar görebilir.
Bu prosedürü bebek uyanıkken oyun sırasında ya da dalgınlık durumunda yapılmalıdır. Ondan takviye ya da hareket etmeyen durmasını beklemek ne kadar doğru gerçekleşir ki?Bebeğiniz siz tırnak makasını meydana koyduğunuz zamanda ardından kıpırdamaya ve hareket etmeye başlayacaktır. Ancak bu konusu programa geçmeden tek şahıstan takviye istemelisiniz. Siz bebeğinizin tırnakları ile meşgul olurken oda bebeğin ilgisini çekecek faaliyetlerde bulunmalıdır.

Böylelikle çok zor gibi görünen bu durum rahatlıkla bitecektir. Şayet anne bebeğinin canını yakacak düşüncesiyle tedirgin ve gergin yaklaşımda bulunup tırnaklarını kesmeye çalışırsa bebeğine zarar verebilir.
Sakin ve şuurlu bir yaklaşımda bulunulmalı ve dikkatli davranılması durumunda her şey yolunda gidecektir.

Yeni doğan bebeklerin tırnakları ne vakit kesilir ?

Bu hususta muhtelif söylentiler, tabiri caiz ise hurafeler bulunmaktadır. Bunlara inanıp inanmamak size kalmış durumdadır.Fakat uzmanların önerilerine göre, tırnaklar uzadığında ve çocuk kendi cildine tırnakları ile zarar vermeye başladığında tırnaklar makul tırnak makası seçimi yapılarak kesilmelidir. Çocuğun kırkı çıkmadan tırnak kesilmez diye birşey yoktur.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap