1. Ana Sayfa
  2. Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebek Sağlığı İle İlgili Herşey


0

Yenidoğan Bebek Sağlığı İle İlgili Herşey

Yenidoğan bebeğiniz ile ilgili bilmek isteyeceğiniz çoğu değerde ipuçları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizlere sunabilmek istiyoruz. Bir grup öneriler ışığında bebek sağlığınızı önemseyerek, bebeğinize sebep davranmanız gerekliliğini de öğrenmiş oluyorsunuz…

Yenidoğan bebeğinizin kabızlığını sıkça görmek normal midir?

Yenidoğan bebeklerde kabızlık meselesi genel olarak rastlanmaz veyahut pek görülmez. Bebek kakasını yapmaya çalıştığında, ıkınır ve zorlanırsa da sıkılır, yapmaz. Bu vaziyet, kabızlık var manasına gelmemelidir. Eğer az kaka yapıyor, kakası sert, top top şeklindeyse kabız olduğunu söylemek olasıdır.Yenidoğan bebeğinizin kakası genel olarak koyu kıvamlı ve yapış yapış kaka olacaktır.

Yeni doğan bebeğin kakası böyleyken bu kakayı 48 saat süresince görürsünüz. Sonrasında ise yediği besine göre kıvamı ve sıklığı da farklılık gösterecektir. Anne sütü ile beslenen bebeğin kakası açık renk – taneli ve yumuşak gerçekleşir. Mama ile beslenen bebeğin kakası katı ve ten renginden henüz koyu renkte kakası gerçekleşir.Kırmızı, beyazımsı gri renkte veyahut kara renkte ipliksi şeritler kaka da yok ise şayet, bünyesinde ki vaziyet sizi endişelendirmesin. Eğer beyazımsı açık renkte kakası olursa, sindirim atıklarını vücudundan tam anlamıyla atamadığını işaret eder.

Yenidoğan bebeğinizin D vitamini başlangıcı 6 aydan ardından olmalıdır. Küçük bebeklerde de güneşe çıkması tavsiye edilmez. Bu sebeple kemiklerde güçlenme isteniyorsa ve kalsiyum – fosforu absorbe etmesi yerine D vitamini destek ehemmiyetlidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde D vitamini, doğum ertesi dolaysız başlanması da da tavsiye edilmektedir.

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap