1. Ana Sayfa
  2. Bebek Bakımı

Prematüre Bebek


0

Prematüre Bebek

Tüm anne ve baba adayları dünyaya ilerideki bebeklerinin sıhhatli bir fert olarak gelmesini ister. Ancak çeşitli faktör ve etkenler bu vaziyeti ters düz yapabilmektedir. Bunun manası da Prematüre bebekler kelimesinde saklı.
Özellikle ailede tespit edilen kromozom bozuklukları ve kalıtsal hastalıklar bir bebekte görünmese başka bebekte gözükebilmektedir. Bu olabilecek durumun önüne geçilmesi olanaksız olsa da erken teşhisinin koyulabilmesi olasıdır.

Günümüzde teknolojinin epey gelişme göstermesi eşliğinde tıp içinde bulunan malzemelerde her geçen gün yenilenmektedir. Anne karnındaki bebeğin gelişimini ve faaliyetlerini ultrason ile takip edebilmek ne kadar olasıysa bebeğin down sendromlu vakasının anlaşılması da o kadar olası olmaktadır.Bir bebeğin, doğum süresi 40 haftalık sürecin sonrasında gelmektedir. Genelde bebekler 38 ile 40 haftaları arasında dünyaya gelse de bazı bebeklerin erkenden dünyaya geldiği de unutulmamalıdır. Beklenen zamandan evvel gelen bebekler ‘’prematüre’’ olarak nitelendirilmektedirler.


Erken gelen bebek diye isimlendirilen bu bebeklerin hayatta kalma ihtimali olsa da zahmetli bir gelişim süreci göstermiştir.Prematüre bebeklerin anne karnındaki gelişimleri daha tamamlanmadan dünyaya merhaba dedikleri için iç uzuvlarının gelişimi doğum sonrası alındıkları kuvöz içinde izlenmeleri ve gelişimin tamamlanması beklenmektedir. Ancak bebeğin herhangi bir sıhhat sorunu var ise solunum cihazına bağlanması gerekebilir.
Doktor muayenesinde anne adayının erken doğum kuşkusu ile karşılaşılırsa hamile bayan evine sevk edilmek adına karantina altına alınabilinir. Yakından takip edebilmek ve vakitsiz doğumu engellemek adına ihtiyaç duyulan da budur. Erken doğum gerçekleştirmiş bir annenin fiziksel durumu kadar psikolojik durumu da göz önünde bulundurulmalı ve olası tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap