1. Ana Sayfa
  2. Bebek Bakımı

Bebeklere Nasıl Egzersiz Yaptırılmalı ?


0

Bebeklere Nasıl Egzersiz Yaptırılmalı ?

Bebeğin ruhsal ve fizik yönünden gelişmesinde, yapılan bebek için egzersiz hareketleri oldukça ehemmiyetlidir. Bebeğin bilhassa adale gelişimini destek verdiği gibi muhtelif faydalar sağladığı da görülür.

Peki, egzersiz yaptırmanın bebekler için yararları nedir ?

Bebek egzersizi anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir. Beden ve zihin gelişimini pozitif istikamette etkiler.
Bebeğin özgüvenini geliştirip, muvaffakiyet kapasitesini çoğaltır. Vücut ve duruş şeklini henüz sıhhatli olmasını sağlar. Daha öncede belirtildiği gibi adale kuvveti ve eklemleri ilerlettiği gibi kemiklerin güçlenmesine yardım ediyor. Bebeklikten başlayan egzersiz alışkanlığı ileri dönemde sayılmayacak kadar şahsa yararı bulunmaktadır.

Bununla beraber bebek egzersiz hareketleri nasıl yapılır ? Bebeğin avuç içerisine takviye sunarak bileğinden kavrayıp, sağ ve sol kol olmak suretiyle öne doğru çaprazlamasına kollarını gerdirin. Tabi abartıya kaçıp bebeğin canını yakmayın. Yapılan egzersizler oldukça dikkatli ve yumuşak hareketlerle yapılmalıdır.Sağ ve sol kolu sıralı tek şeklinde yana, yukarıya, aşağı şeklinde 5 kez tekrarlayın. Bebeğin iki bacağını dengeli bir şekilde tutup karın bölümüne doğru yavaşça itip yeniden düzleştirerek gerdirin. Bu hareket de 5 kez yeniden yapılır. Ayrı bir program olan bebek için egzersiz hareketi ise iki bacağı tutup birini karı bölümüne iterken öteki düzleştirilerek gerdirilir.
Egzersiz bitiminde bebeğin kol ve bacak bölümü ile karın etrafı ovalayıp, kaslarının rahatlaması ve gevşemesini sağlayın. Egzersizle beraber eklem noktaları ve kasları gevşeyen bebek epey cerahatlayıp, sakinleşir.Gaz problemi olan bebekler için egzersiz ayrı önem taşımaktadır.

Emoji İle Tepki Ver
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap