1. Ana Sayfa
  2. Bebek Bakımı

Bebeğiniz Altı Haftalık Olana Kadar Nasıl Bakılmalı ?


0

Bebeğiniz Altı Haftalık Olana Kadar Nasıl Bakılmalı ?

Yeni doğan bebeğinizi öncelikle ilgiyle izleyerek ve gösterdiği reflekslere bakarak sizi nelerin bekleyeceği ile ilgili bilgili olabilirsiniz.

Başının biçimi, gösterdiği refleksleri, teninin kokusu sizlerin en önemli yardımcılarınız arasında bulunmaktadır. Bebeğiniz ilk doğduğu zamanın ardından hekim kontrolünden geçirilerek elinize verilmektedir.
Bebeğinizde emme- yalama refleksi, sıçrama refleksi, ismim atma refleksi, savunucu refleksi, TNR refleksi ve yakalama refleksi bebeğinizin doğuştan mevcut refleksler arasında bulunmaktadır. Bir haftalık bebek surat üstü yatarken başını kaldırma sağa- sola çevirme gibi hareketleri yapılabilir.

Anne adayı bu dönemde bebeğini nasıl emzirebileceğini, biberonla beslenme tekniğini öğrenmelidir. Çocuk bu dönemde kundaklanmamalı dış bölge ısısına göre giydirilmelidir. Kısa zamanlı da olsa bebeğiniz iki haftalık iken gözünü bir müddet açık tutabilmektedir.

İnsan yüzünü ayırt edebilen bebeğiniz ile 40- 50 cm’e kadar yaklaşarak konuşabilirsiniz; sizi göremese dahi fiziksel yakınlık gösterip onunla tensel ilişkiye geçebilirsiniz.

Bebeğiniz üç haftalık iken konstrat renkli nesnelere karşı alakalıdır. Canlı renkler ve büyük oyuncaklarla bebeğinizin alakasını kendinize doğru çekmeye çalışabilirsiniz.
Bu dönemde bebeğiniz aynaya alaka duyar; bebeğin yer aldığı bölgeye ayna koyduğunuz zaman ne kadar hoşuna gittiğini göreceksiniz.

Bebekte dördüncü hafta içerisinde kol ve bacaklarını hareket ettirme durumları görülebilmektedir. Onun el ve parmakları ile oyunlar oynayarak onun ilgisini çekmeye çalışabilirsiniz.

Beş haftalık bebekler bu dönemde kahkaha atma ve muhtelif sesler çıkarma gibi refleksler gösterir. Bu dönemde bu reflekslerini karşılıksız bırakmayın. Onunla konuşurken yüzüne bakmalısınız ve ona ara ara seslenmelisiniz.

Altı haftalık bebek gündüzleri çoğu zaman uyanıktır. Bebeğinize bu dönemde müzik dinleterek rahatlatabilirsiniz. Göz göze gelme oyunu oynayarak onu eğlendirebilirsiniz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap