1. Ana Sayfa
  2. Bebek Bakımı

Bebeğin Sütten Kesilmesi


0

Bebeğin Sütten Kesilmesi

Yeni doğan bebekler için en önemli besin anne sütüdür. Anne sütünün konumunu hiçbir gıda maddesi alamaz.
Annenin sıhhati ve bebeğin gelişimi için anne sütü ile beslemenin bir sakıncası yok ise yeni doğan bebekler için sütten kesme diye bir durum olmaz.

Anne sütü bebek ile anne arasındaki en önemli etkileşim yoludur. Yeni doğan dış dünya ile ilk bağlantılarını annesini emerken gerçekleştirir. Besin yönünden önemli olan anne sütü, bebeğin ruhsal gelişmesi yönünden de önem teşkil etmektedir. Bebek annesini emerken kendini sevgi dolu ve güvende hisseder. Uykuya dalışı daha rahat gerçekleşir ve henüz sakin bir ruh durumu içerisinde ilerleme olanağı bulur.
Anne sütünün konumunu hiçbir şey tutamaz diye belirtmiştik. Çünkü anne sütünün içerisinde bebeğin gelişmesi için ihtiyaç duyulan gıdaların bulunması, bebeği dış etkenlerden savunucu olan anne sütü ile birlikte bebeğe geçmektedir. Ayrıca mide gelişimi ve karaciğer gelişimi tam anlamıyla tamamlanmamış olacağından, bebek değişik mamalar ile beslendiğinde ilerleme sürecinin yavaşlaması ve hastalıklara karşı savunmasız olması muhtemeldir.Yeni doğan bebeğin anne sütünden kesilmesi için gerçekçi gerekçeler olması gerekmektedir.
Örneğin, annenin bebeğini emzirirken yine gebe kalması halinde, kendisindeki farklılığı fark etmemiş ise emzirdiği süt bebeği negatif etkileyebilmektedir. Bebek bu süreçte ishal ve karın ağrısı gibi durumlar yaşayabilir, sıkça kusma görülebilir ve gelişmesi yavaşlama gösterir. Eğer bebekte bu açıklanan durumlar görülüyorsa, ilk olarak annenin gebe olup olmadığına bakılmalıdır.Yeni doğan bebeği anne sütünden kesmek için başka bir gerekçe de annede görülen ve bulaşıcı özelliğe sahip mikrop hastalıklarıdır.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap