1. Ana Sayfa
  2. Anne/Bebek

Anne Adayları Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir ?


0

Anne Adayları Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir ?

Anne adayı hamile iken egzersiz yapmak ve bazı spor faaliyetlerini yapmak istiyorsa bunu doktoruna ileterek onun kontrolünde spor yapmalıdır. Daha önceden doğum yapmış veya düşük yapmış hamileliklerde bazı kısıtlamalara uymaları gerekmektedir. Gebelik öncesinde çeşitli hastalıkları bulunan anne adaylarının hekim kontrolünde egzersiz yapmaları ya da doktorun onayladığı egzersize başlamaları gerekir. Egzersiz yapan anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Anne adayı egzersiz yapıyorsa kesinlikle sıvı alımını arttırmalıdır. İdrar renginiz açık sarı ise sıvı alımınız yeterlidir. İdrar rengi koyu sarı ise sıvı alımınız yeterli değildir anlamına gelmektedir. Egzersizlerinizin niteliğine ve mevsimine uygun kıyafet giyerek hamilelik sürecinizde egzersizlerinizi düzenli olarak gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.

Düzenli egzersiz yapmaya kararlı iseniz kesinlikle gün arasında belirli zamanlarınızı egzersize ayırmanız gerekmektedir. Egzersiz sırasında vücut ısınızı test etmelisiniz. Vücut ısınız 38 dereceyi geçmemelidir. Nefes nefese kalmamalı, nabız hızınız 140’ı geçmemelidir. Egzersize başlamadan önce minimum 5 dakika yürümelisiniz. Hafifçe gerilme hareketleri ile ısınarak egzersizinize başlamalısınız.

Gebeliğin ikinci bölümünde dengenizi daha çabuk kaybedeceğinizi unutmamalı, hareket çeşitliliğinizi ona göre ayarlamalısınız. Egzersiz yaparken eklemlerinizi aşırı zorlamamalı, ani hareketlerden kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sırt üstü yaptığınız bütün egzersizlerde dikkatli olmalı, gebeliğin ilerleyen aşamalarında böyle egzersiz yapmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle gebeliğin ikinci aşamasında sırtüstü pozisyonda iken tansiyonunuz ansızın düşebilmektedir. Egzersizlerinizi yaparken yatar pozisyondan kalkarken çok dikkatli olmalısınız.

Ani başlamış olan karın ağrısı, uterus kasılmaları, bebek hareketlerinde kısıklamayı fark etme, soluk darlığı, kanama, görme bozuklukları, çarpıntı, şiddetli baş ağrısı benzer biçimde belirtileriniz varsa mutlak suretle doktor kontrolünden geçmeli ve sorun tespitini en yakın zamanda gerçekleştirmelisiniz.

Emoji İle Tepki Ver

Yazar Hakkında

Sende Yorum Yap